Öndeş: Ortak menfaat Germencik

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, ilçeyi ilgilendiren her konuda bütün kesimlerle iyi geçineceğini vurgulayarak, “Ortak menfaat Germencik. Germencik’in menfaatine olduğu zaman elimdeki bütün argümanları kullanırım” dedi.

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Hükümetle iyi geçineceğiz, iktidar partisinin milletvekilleriyle iyi geçineceğiz. Valiyle iyi geçineceğiz, kendi Büyükşehir Belediye Başkanımızla iyi geçineceğiz. Kaymakamla, vatandaşla, muhtarla iyi geçinmek zorundayız. Burası ego tatmin makamı değil. Ortak menfaat Germencik. Germencik’in menfaatine olduğu zaman elimizdeki bütün argümanları kullanırım” açıklamasında bulundu.

“371 BİN LİRA TASARRUF SAĞLADIK”

Göreve geldiği 31 Mart yerel seçimlerinin ardından geçen yaklaşık yüz günlük zaman dilimindeki çalışmalarını anlatmak üzere basın mensuplarıyla ilçedeki bir restoranda bir araya gelen Öndeş, ilk projelerinin huzurlu bir ilçe yaratmak olduğunu söyledi. Borçlu bir belediye devraldıklarını kaydeden Öndeş, ilk iki ayda 371 bin lira tasarruf sağladıklarını bildirdi.

Göreve geldikten sonra ilk icraatlarından birinin cadde ve sokakları trafiğe elverişli hale getirmek olduğunu anlatan Öndeş, bunun sonucunda esnaf ve vatandaşlardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti.

“MAGNESİA İÇİN CİDDİ GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

İlçenin refüjlerini mavi – beyaz renge boyadıklarını hatırlatan Öndeş, Germencik’in turizme açık bir ilçe olduğunu göstermek amacıyla bu rengi tercih ettiklerini kaydetti. Belediye olarak kültürel etkinliklere ellerinden gelen desteği verdiklerine dikkati çeken Öndeş, belediyenin yenilenen logosunun ilçenin modern yüzünü yansıtacağını söyledi.

Belediyenin internet sitesini yenilediklerini aktaran Öndeş, “En önemli özelliğimiz Magnesia Antik Kenti. Magnesia için ciddi girişimlerimiz var. Bugün Tekin Köyü’nden geçtiğiniz zaman iki harabe dağın arasından geçersiniz ama Efes Hipodromu gibi muazzam bir yapıyı gösteremedik. Eğer mümkün olursa incir festivalini Eylül ayında Magnesia’da yapmayı planlıyoruz” dedi.

“ZAMANIMIZ KIYMETLİ”

Göreve geldikten sonra israfa son verdiklerini, bütün kademelerde çalışan personelin israftan kaçındığını vurgulayan Öndeş, “Kısa vadede geldiğimiz nokta bu. Zaman kıymetli. Biz olaya 5 yıl olarak değil, 60 ay olarak bakıyoruz. 3 ayını harcadık şu anda. Baktığımız zaman da 5 yılın son 12 ayını da seçime ayırırsak 48 ayın 3 ayı gitmiş durumda. 45 ayda ne yapabilirsek, ne becerirsek bizim için olması gereken bu” ifadelerini kullandı.

Kendilerinden önceki dönemde Germencik Belediyesi’nin kurumsal bir yapısının olmadığını savunan Öndeş, söz konusu kurumsal yapının oluşturulması için bir dizi çalışmaya imza attıklarını dile getirdi.

“BURASI EGO TATMİN MAKAMI DEĞİL”

Öndeş, iktidar partisinin milletvekilleriyle görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir soruya ise “Hükümetle iyi geçineceğiz, iktidar partisinin milletvekilleriyle iyi geçineceğiz. Valiyle iyi geçineceğiz, kendi Büyükşehir Belediye Başkanımızla iyi geçineceğiz. Kaymakamla, vatandaşla, muhtarla iyi geçinmek zorundayız. Burası ego tatmin makamı değil. Ben vatandaştan rica ediyorum, kişisel beklentileri bırakıp şu 5 yılda elimizi taşın altına koyalım. Tüketmek yerine katkı sağlayalım. Ortak menfaat Germencik. Germencik’in menfaatine olduğu zaman elimdeki bütün argümanları kullanırım” sözleriyle yanıt verdi.

“UYUMLU ÇALIŞACAK ADAM LAZIM”

Göreve geldikleri tarihten sonra belediye gerçekleştirilen işten çıkarmalara da değinen Öndeş, önceki yönetimin “fuzuli kadro oluşturduğunu” iddia etti. Önceki belediye yönetiminin 160’a yakın kişiyi işten çıkardığını, kendi dönemlerinde ise yaklaşık 65 kişinin işine son verdiklerini belirten Öndeş, “Benim başarım, uyumlu bir ekiple mümkün olur. Bana uyumlu çalışacak adam lazım. Her belediyede olduğu gibi burada da olması gereken bu” yorumunu yaptı.