Öncelikli talepleri beyaz baston

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, en büyük ihtiyaçlarının beyaz baston olduğunu belirterek, “Aydın’ı yönetenlerin ve iş adamlarının duyarlılık göstereceğine inanıyorum” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, Görme Engelliler Haftası nedeniyle, dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

7 – 14 Ocak tarihlerinin Görme Engelliler Haftası olduğunu belirten Özen, kimi bireylerde doğuştan görme kaybı olduğunu, kimi bireylerde ise çeşitli hastalıklardan kaynaklı görme kayıplarının oluştuğunu dile getirdi. Sağlık Bakanlığı’nca ilaç kutularına Braille Alfabesi’yle ilaç isimlerinin ve dozlarının yazılmasının olumlu bir adım olduğunu aktaran Özen, ilaç prospektüslerinde de Braille Alfabesi’nin kullanılması çağrısında bulundu.

“SÜREKLİ İHTİYAǔ

Görme engellilerin en büyük ihtiyacının beyaz baston olduğunu söyleyen Özen, “Bu konudaki ihtiyacımız, maalesef, hala devam ediyor. Basın aracılığıyla Aydın’ı yönetenlere ve iş adamlarına çağrıda bulunmak istiyorum. Derneğimizin ciddi anlamda beyaz bastona ihtiyacı var. Muhtelif zamanlarda Büyükşehir ve Efeler Belediyesi beyaz baston desteği sağlıyor. Özellikle Büyükşehir destek veriyor. Beyaz bastonun dernekte elimizin altında bulunması kadar önemli bir şey yok. Çünkü beyaz baston, arkadaşlarımız güncel yaşamda sürekli kullanıyorlar. Kenti yönetenlerin ve iş insanlarının duyarlılık göstereceğine inanıyorum” dedi.

“SOKAĞA ÇIKMAYA KORKUYORLAR”

Sokak hayvanları konusunda da yerel yöneticilere çağrıda bulunan Özen, “Hayvanların yaşam hakkı doğaldır. Buna saygı gösteriyoruz. Asla yanlış anlaşılmasın ancak sokaktaki köpek dostlarımız, bizim için ciddi sıkıntı teşkil ediyor. Hayvanlar bazen gölge yerlerde dinleniyor. Haliyle biz, sokakta yürürken onları göremiyoruz. Üzerine basınca onların da canı yanıyor. Can havliyle ısırabiliyor. Bu hayvanların ya barınaklara yerleştirilmesi ya da sahiplenilmesi gerekiyor. Görme engelli vatandaşlarımız, bu yüzden tek başlarına sokağa çıkmaya korkuyor. Bizim beyaz bastonumuz, köpekler tarafından, sanki kendisine saldırı olacakmış gibi algılanıyor. Haklı olarak savunmaya geçiyor. O da ciddi anlamda sıkıntı teşkil ediyor” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Aydın’daki yaya kaldırımlarının hissedilebilir yüzey taşlarının plastik olduğunu, bu konuda defalarca çağrı yaptıklarını da kaydeden Özen, “Büyükşehir Belediyesi’nce hissedilebilir yüzey taşları değiştirilerek, bordür taşı şeklinde tekrar yapılmaya başlandı. Bu çağrımıza cevap verdikleri için Sayın Özlem Çerçioğlu’na ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Basın toplantısına, çok sayıda görme engelli yurttaş da katıldı.