Öncelik hayatın, öncelik yayanın

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla, 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ adlı uygulama düzenledi. Bu kapsamda, Aydın’da da 866 polis görev aldı.


İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yaya önceliği bilncinin oluşturulması amacıyla ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ adlı etkinlik düzenledi. Bu kapsamda, Aydın’a da bir dizi çalışma yapıldı. Efeler’deki Ekrem Çifçi İlkokulu’ndaki öğrencilere, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından uygulamalı trafik eğitimi verildi. Bu kapsamda, okul bahçesinde trafik eğitim parkuru oluşturularak, miniklere, yaya geçitlerinde nasıl hareket edilmesi gerektiği ve trafik işaretlerine ilişkin anlatımlarda bulunuldu. İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Atatürk Bulvarı’ndaki yaya geçitlerinde otomobilleri durdurarak, trafik kurallarına ilişkin broşür dağıttı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve kent protokolü de trafik polisi yeleği ve şapkası takarak broşür dağıtımına katıldı. Kentin muhtelif noktalarındaki yaya geçitlerinde görev alan polisler de araçları durdurarak, yayaların karşıdan karşıya geçmesini sağladı.

“HEDEFİMİZ, SIFIR CAN KAYBI”

Vali Köşger, gazetecilere yaptığı açıklamada, “6 Şubat saat 12.00 itibarıyla ülkemizin tüm şehirlerinde, bütün polislerimiz, üniformalı ve sivil polislerimizin katılımıyla, şehirlerimizdeki üst düzey yöneticilerin katılımıyla eş zamanlı bir program yürütülüyor. Aşağı yukarı her noktada polisimiz var. Trafik kuralları konusundaki duyarlılığı artırmak için İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun önderliğinde bu etkinlikler gerçekleştiriliyor” dedi.

Trafik kuralları duyarlılığı konusunda, ülke olarak kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu belirten Köşger, her yıl bin 700 yayanın trafik kazalarına kurban gittiği bilgisini verdi. Trafik kurallarına uymanın önemine değinen Köşger, “Hedefimiz sıfır can kaybı” diye konuştu.

“ÇOCUK DOSTU KENT OLACAK”

Etkinliğe katılan AK Parti Aydın Milletvekili ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş da "Hepimiz sürücüyüz aynı zamanda yayayız. Bu bilinç düzeyini bizim Türkiye genelinde artırmamız gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Aydın’da da bir projemiz olacak. Çocuklarımızın trafik konusunda o bilinç düzeyini artırmak için, trafik ışıklarının olduğu, sahalar yapacağız. Aydın, çocuk dostu bir kent olacak” ifadelerini kullandı.

Aydın İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ ise etkinlik kapsamında, kent merkezinde 406, il genelinde ise 866 emniyet personelinin görev aldığını kaydetti. Kazaları en aza indirgemek için çalıştıklarını belirten Baştuğ, yayalara güvenli trafik hizmeti sağlamak için uğraştıklarını ifade etti.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, kurum müdürleri, Cumhur İttifakı Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın, sivil toplum, meslek kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.