Öncelik halkın memnuniyeti

Aydın Efeler Şehir İçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne bağlı şoförler, günde yaklaşık 3 bin sefer düzenleyerek vatandaşlara hizmet ediyor. Kooperatif Başkanı Okan Yalçın, hizmet kalitesini artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Aydın Efeler Şehir İçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, kooperatifin faaliyetleri hakkında Yeni Kıroba’ya açıklamalarda bulundu. Kooperatif olarak günde yaklaşık 3 bin sefer düzenlediklerini anlatan Yalçın, vatandaşın memnuniyetini esas aldıklarını ve hizmet kalitesini her geçen gün artırmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

Aydın’da şehir içi özel halk otobüs kooperatiflerinin 1989’da kurulduğunu söyleyen Yalçın, “O dönemde Aydın’da şehir içi Kemer hattı vardı. Bağ - Kur / Kemer hattı vardı. Ilıcabaşı – Kemer hattı vardı. Bir de Tellidede – Topyatağı ile üniversite hattı birkaç yıl sonra kuruldu. Toplamda 5 kooperatif vardı. Bunlar toplamda 129 araçtı. Hüseyin Aksu’nun belediye başkanlığı döneminde, yanılmıyorsam 1998 – 1999 yıllarında tüm kooperatifleri tek çatı altına toplayarak rotasyonlu çalışma programı hazırlanmıştı. O dönemdeki belediye otobüslerini çekmek suretiyle, 31 araç ihalesi yapılıp 160’a tamamlandı. O yıldan bu yana 160 aracımızla birlikte her grubumuz 10’ar araçtan oluşmak üzere, 16 grubumuz var. Rotasyonlu bir şekilde araçlarımız çalışmakta. Hiçbir aracın diğer araçtan farkı yok. Hem güzergâh hem de kazanç anlamında bu geçerli” dedi.

DÖRT YILDIR ÖDÜL VERİYORLAR

Bu uygulamanın o yıllardaki Türkiye’deki modellerden biri olduğunu vurgulayan Yalçın, “O modeli hala özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ile birlikte yürütmekteyiz. Ufak tefek tadilatlar gerekti. Ulaşım Koordinasyon Merkezi Daire Başkanlığından gerekli destekleri alarak şu anki sisteme gelmiş bulunmaktayız” sözlerine yer verdi.

Kooperatif tarafından geleneksel olarak verilen ‘Ayın Şoförü’ ödülü hakkında bilgi veren Yalçın, şöyle devam etti: “Hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik yaklaşık dört yıldır ‘Ayın Şoförü’ ödülünü veriyoruz. Bu uygulama, şoförlerin motivasyonunu yükseltiyor. Yolculardan olumlu tepkiler alıyoruz. Şoförler, bir sonraki ayın ödülünü alabilmek için daha dikkatli ve nezaketli davranıyorlar. Olumlu meyvelerini toplamaya başladık. İnşallah uzun yıllar bu ödül törenlerine devam edeceğiz.”

“DAHA İYİ HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Hizmet içi eğitimi önemsediklerine dikkati çeken Yalçın, “Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ile işbirliği yaparak hizmet içi eğitimler veriyoruz. ADÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki psikologlardan destek alarak tüm şoförleri düzenli eğitime tabi tuttuk. Hem öfke kontrolü hem de stresle mücadele konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Bu anlamda üniversitemize teşekkür ederiz. Araçlarımıza gelebilecek olan dilek ve şikâyetler için telefon numaralarımızı ve web sitemizin adresini yazdık. Şikâyet ve memnuniyetler bize iletiliyor. Daha iyi hizmet verebilme adına bunları yapıyoruz” diye konuştu.

GÜNDE 3 BİN SEFER YAPIYORLAR

Kooperatife bağlı halk otobüslerinde günlük taşınan yolcu sayısını net söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Yalçın, şunları kaydetti:

“Yaz aylarında ve hafta sonlarında sayı çok düşüyor. Hafta içi artıyor. Yaklaşık 50 bin yolcu taşıyoruz. Günde yaklaşık 3 bin sefer yapıyoruz. Her ne kadar şoförlerimize öfke kontrolü ve stresle ilgili eğitimler versek de zaman zaman hata yapabiliyorlar. Ama gün içerisinde normal bir vatandaş, unvanı ne olursa olsun sabah evinden çıkar. 3 – 5 kilometre mesafedeki işyerine gider. Akşam da evine aynı mesafeden geri döner. 3 -5 kilometrelik yolculuk içerisinde ise diğer sürücü ve yayalardan rahatsız olarak öfkesine yenilebiliyor. Şoförlerimiz her gün şehir içi trafiği içinde 150 – 200 kilometre yol yapıyor. Pek çok şeyle mücadele ediyor.”

“ZOR BİR MESLEK”

Şoförlüğün zor bir meslek olduğunun altını çizen Yalçın, “Türk Eğitim – Sen’in önceki Başkanı Rıdvan Naci Devli Hocamız bir konuya değinmişti. ‘Hiçbir meslek yok ki, tüm organları birlikte hareket edebilsin, birlikte çalıştırabilsin. Bu sadece şoförlükte var. O yüzden çok zor bir iş yapıyorsunuz’ demişti. Hakikaten bunu düşünmemiştik. Şoförlükte tüm duyu organları, eller, ayaklar aynı anda çalışıyor. Dolayısıyla zor bir meslek icra ediyoruz. O yüzden hata yaparsa dahi şoförlerimiz Aydın halkından biraz daha anlayışlı olmalarını istiyoruz. Trafikteki tüm sürücülerin de birbirine daha saygılı davranmasını diliyoruz” dedi.

ŞOFÖRLERİN SİGARAYI BIRAKMASI İÇİN UĞRAŞ VERDİLER

Kooperatif olarak trafik kuralları bilincinin kökleşmesi için de çaba harcadıklarını vurgulayan Yalçın, “Trafik kuralları konusundaki etiketleri tüm araçlarımızın giriş kapılarına yapıştırdık. Böylelikle yalnızca kendi şoförlerimizi değil, tüm toplumu bilinçlendirmeye, trafik kurallarıyla ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Seyir halinde telefonla konuşmanın zararlarına dikkat çekiyoruz. Şoförlerimizin sigarayı bırakabilmeleri için eğitim programı yaptık. ADÜ ve Ege Üniversitesi’nden akademisyenlerle işbirliği yaptık. Sigarayı bırakmak isteyenleri İzmir’deki kliniklere kendi imkânlarımızla götürdük. Bir kişi daha sigarayı bırakırsa bizim için kazançtır diye düşünüyorum” görüşlerini aktardı.

“ARAÇLARIMIZI GÜVENLE KULLANABİLİRLER”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüyle işbirliği yapmak suretiyle otizm konusunda farkındalık etkinliği düzenlediklerinden bahseden Yalçın, “Diğer bir önemli konu İçişleri Bakanlığı genelgesiyle tüm toplu taşıma araçlarında olması gereken IP özellikli ve panik butonlu kameralar takılmak zorundaydı. Geçen yıl sondu tarihi. Aydın’da sadece biz taktırdık. Türkiye’de çok nadir taktıranlar var. Bu anlamda öncülük yapmış bulunmaktayız. Tüm araçlarımızda IP özellikli ve panik butonlu kameralar mevcuttur. Vatandaşlarımız güvenle bizim araçlarımızı kullanmaya devam edebilirler” diye konuştu.