Okul müdürlerine 2023 eğitim vizyonu anlatıldı

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Prof. Dr. Servet Özdemir okul müdürlerine, 2023 Eğitim Vizyonu ve Eğitimde Dönüşüm konulu konferans verildi. Eğitim sistemi oluşturulurken sadece bir sendikanın fikirlerini dikkate alınmasının doğru olmadığını belirten Özdemir, “Türk eğitim sistemini oluştururken bütün sendikaların görüşü alınarak yeni bir gözle oluşturulmadı” dedi.

Hidayet Sayın Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri ve okul müdürleri katıldı.

Okul Müdürlerine verdiği konferansta Prof. Dr. Servet Özdemir; “Zorla güzellik olmaz. Yeni okul teorisine ihtiyacımız var. Bir taraftan dünyayı, cağı okumalıyız. Eğitim sisteminde nitelik düşüşü var. Eğitimde yeni bir bakış acısına ihtiyacımız var. Teknoloji her gecen gün artıyor. Makineler insanlara emir veriyor. Okulu çocuklara hitap eden hale getirmeliyiz. Eğitim sistemimiz üniversiteler dahil ciddi bir kriz var. Bir çok yere üniversite açtık. Üniversiteler bir süre sonra başımıza bela olacak. Öğretmenleri kültürel hüzünden kurtarmalıyız. Öğrenme ekosistemi oluşturulursa Türk eğitim sistemi çok mesafe kat eder. Eğitime yeni bir gözle bakmalıyız. Finlandiya modeline gerek yok. Yeni bir gözle kendi eğitim sistemimizi oluşturalım. Okul çocuktur. Çırak ustayı geçmezse sanat ölür” dedi.

“ÖĞRETMEN BİR EKOSİSTEMDİR”

Eğitimin heyecan verici ve rastlantısal bir şey olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özdemir, “Çocukların oynamaya, gezmeye vakti yok. Aile ve okul teorisi iyi inceleyip eğitim sistemi oluşturulmalı. Kız ve erkek çocuklara evde farklı davranılıyor. Aile ve okul teorisi uyuşmalı. Eğitim sistemimiz girişimcilik ruhu vermiyor. Okul hayatın ta kendisidir. Çocuklara okulda hayır söyleme ve farklı düşüncelere sahip olmayı öğretmeli. Diğer taraftan soru soran, araştıran ve farklı fikirleri olan öğrencilerin önünü açmamız lazım. Farklı çocukları cesaretlendirmeliyiz. Çocukların taleplerini yerine getirme, haklarına saygı göstermek gerekiyor. Türk kültürünü, şarkısını, türküsünü, Yörük kültürünü öğrencilerimize öğretelim. Çin'le Amerika’yla rekabet edeceğiz. Çocuğa ne kadar çok proje yaptırırsanız o kadar iyi. Öğretmen bir ekosistemdir, sınıftaki çeşitlilikten faydalanmalıdır” şeklinde konuştu.