Öğretmenlere trafik eğitimi

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 100 Günlük Trafik Eylem Planı kapsamında, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nce, kentte görev yapan öğretmenlere trafik eğitimi verildi. Eğitimde, trafik kazalarının azaltılmasında emniyet kemerinin önemine dikkat çekildi.

İçişleri Bakanlığı’nın 100 Günlük Trafik Eylem Planı çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapılan protokol kapsamında, Aydın’da görev yapan öğretmenlere trafik eğitimi verildi.

Sosyal Bilimler Lisesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitimde Aydın Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Bürolar Amiri Kıdemli Başpolis Memuru Osman Ay, öğretmenlere anlatımda bulundu.

Konuşmasına trafiğin tanıtımını yaparak başlayan Ay, bireylerin gerek sürücü gerekse de yaya olarak hemen her gün trafiğin parçası olduğunu dile getirdi. Trafik kazalalarının önlenmesi için İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Kırmızı Düdük’ projesinden de söz eden Ay, kazaların önüne geçilmesi için toplumun bütün kesimlerine önemli görevler düştüğünü kaydetti.

“ARKA KOLTUKTA DA KEMER TAKILMALI”

Emniyet kemerinin trafik kazalarında yaralanmaları azaltan bir güvenlik aracı olduğuna işaret eden Ay, pek çok trafik kazasında emniyet kemeri kullanımı sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu ifade etti. Kısa mesafelerde ve düşük hızla seyrederken emniyet kemeri takmamanın yanlış bir düşünce olduğunu vurgulayan Ay, hız ve mesafe ayrımı gözetmeksizin emniyet kemeri takmak gerektiğini anlattı. ‘Hava yastığı var’ diye emniyet kemeri takmamanın da yanlışlığına vurgu yapan Ay, araçların arka koltuğunda oturanların da kemer takması gerektiğini söyledi.

İstatistiksel veriler değerlendirildiğinde, emniyet kemerinin, can kayıplarını yüzde 45, ağır yaralanmaları ise yüzde 50 oranında azalttığı bilgisini veren Ay, hazırlanan broşür ve kamu spotlarıyla bu konunun önemine dikkat çekildiğini hatırlattı.

Ay, trafikte hız limitlerine de mutlaka uyulması gerektiğinin altını çizerek, aşırı hız kaynaklı trafik kazalarının telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurduğunu aktardı.

Çok sayıda öğretmenin katıldığı eğitim, yaklaşık iki saat sürdü.