Naylonu at, fileyi kap

Efeler’in Fatih Mahallesi’nde yaşayan kadınlar; muhtarlık, İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi ve Efeler Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen file örme kursunda hem meslek ediniyor hem de sosyalleşiyor.

Efeler’e bağlı Fatih Mahallesi Muhtarlığı’nın öncülüğünde, mahalledeki kadınlara yönelik, file örme kursu düzenleniyor. 20 mahalleli kadın, hem file örmeyi öğrenerek ev ekonomisine katkı sağlıyor hem de sosyalleşme olanağı buluyor.

Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, yaptığı açıklamada, “Mahallemizde yaşayan kadınlarımıza yönelik file kursu planladık. İŞKUR’la görüşmeler yaptık. Efeler Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi ile görüştük. Olumlu cevap aldık. Müracaatçılarımızı belirledik. Onların talepleri üzerine Halk Eğitim’e başvurumuzu yaptık. Kurumlardan gelen olumlu yanıt neticesinde, kursumuz başladı” diye konuştu.

EL EMEĞİ, GÖZ NURU

‘Naylonu at, fileyi kap’ sloganıyla hareket ettiklerini belirten Taşçıoğlu, “File örme kursunu önemsiyoruz. Eski yıllarda olduğu gibi file kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bu kursu düzenliyoruz. Naylon poşetler, çevreye zarar veriyor. Doğamız ve toprağımız kirleniyor. Günümüzde de naylon poşetler, süpermarketlerde ücretli veriliyor. Bu durum da vatandaşı alternatif bir ürünü kullanmaya yöneltiyor. El emeği, göz nuruyla filelerimizi örüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR ÇOK MUTLU”

Kursiyer kadınların ördükleri fileleri hem kendilerinin kullanacağını hem de mahallede kurulan Cuma Pazarı’nda satışa sunulacağını aktardan Taşçıoğlu, şunları kaydetti:

“İŞKUR, katılımcı kadınlara günlük 30 lira yevmiye veriyor. Kursumuz, Mart’ın 19’una kadar sürecek. Kadınlar için çok güzel bir uğraş oldu. Evlerinde de file örebiliyorlar. Efeler Belediyesi de Kültür Evi’ni bu kurs için kullanmamıza imkan tanıdı. 20 kadın katılıyor. Çok mutlular. Kadınlar üretip de para kazanmalı. Meslek edindirme kursları olabilir, yarı zamanlı işler olabilir. Evlerinden çıkınca hem sosyalleşiyorlar hem de para kazanabiliyorlar. 19 Mart’tan sonra başka kurslar da olacak. İŞKUR’la görüşmelerimiz son derece olumlu.”