Muhasebe Haftası kutlandı

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) üyeleri, 1 – 7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Başkan Rıza Yörüyen, yetkililerden beklentileri anlattı.


Aydın SMMMO tarafından 1 – 7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Başkan Rıza Yörüyen tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ardından üyelere seslenen Yörüyen, “Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği ve meslek örgütü, Anayasamızın 135’inci maddesine göre 3568 sayılı Yasa ile kurulmuştur.114 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali müşavir ve Yeminli Mali müşavir 18 bin stajyer ülkemizde muhasebe alanında hizmet vermektedir. Odamız kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olup Aydın ili genelinde 965 üyemiz 124 stajyerimiz ile iş dünyasına hizmet vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİNİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Yaşamın her alanını etkileyen salgın hastalık dolayısıyla Muhasebe Haftası’nın sınırlı bir organizasyonla kutlandığını ifade eden Yörüyen, “Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı durumun üstesinden geleceğine inancımız tamdır. Muhasebe mesleğinin sunmuş olduğu hizmetlerin ne kadar hayati öneme haiz olduğu pandemi dönemi boyunca daha iyi anlaşıldı. Mali Müşavirler pandeminin zor şartlarında, görevi başında işletmelerimize ve ülkemize hizmet vermeye devam etti. Bu zor şartlarda çok sayıda meslek mensubumuz hastalandı ve bazı meslektaşlarımız aramızdan ayrıldı. Halen hastalıkla mücadele edenlere acil şifalar diliyor, aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet ve başsağlığı diliyorum. Pandemi sürecinde Hem işletmelerimizin varlıklarını koruyabilmeleri, hem kamu finansmanının sağlanması açısından, kamu ile işletmeler arasında köprü görevi gören Mali Müşavirler üstlenmiş oldukları sorumlulukları başarı ile yerine getirdiler. Bu zorlu süreçte işlerini hiç aksatmadan yerine getiren tüm meslektaşlarımızı kutluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Rıza Yörüyen, “Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışı mali müşavirler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır. Odamız kamu yararına sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarda muhasebe mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi konusunda gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır. İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren devletin vergi gelirlerini arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan mali müşavirlik mesleğinin önemli sorunları da bulunmaktadır” görüşlerini aktardı.

“MÜCBİR SEBEP HALİ GENİŞLETİLMELİ”

Çözümünü talep ettikleri sorunları sıralayan Yörüyen, şöyle konuştu:

Mücbir sebep hali genişletilmelidir. Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır. Mali müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır. Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir. Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir. Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır. Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir. Mali müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir. Yetkileri sınırlı sorumlulukları geniş olan mali müşavirlik mesleğinin yetki ve sorumluluklarının dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.”

“SORUNLAR, DAYANIŞMAYLA ÇÖZÜLECEK”

Meslek örgütlerinin demokrasinin temel taşlarından biri olduğuna dikkati çeken Yörüyen, “Bu yapının bozulması kamusal hizmet sunumunun zedelenmesine ve mesleğin kural ve standartlar bütünü içinde hizmet sunmasına engel olabilir. Bundan ise sunulan hizmetlerden fayda sağlayan başta kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere ülkemiz zarar görecektir. Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız sorunların, diyalogla ve işbirliği içerisinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. 1-7 Mart Muhasebe Haftası vesilesiyle bir kez daha mesleğimizin önemini ve sorunlarını ülkemiz kamuoyunun gündemine getireceğiz. Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız. Bu inançla muhasebe alanında çalışan tüm meslektaşlarımızın Muhasebe Haftası’nı kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık ve sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.