Güncel

Milletvekili Sezgin’in acı günü

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in babası, eski İçişleri Bakanı merhum İsmet Sezgin’in kardeşi Mukadder Sezgin (89) yaşamını yitirdi.


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in babası Mukadder Sezgin, 89 yaşında hayata veda etti. Mukadder Sezgin, 2016’da vefat eden eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’in de kardeşiydi.

1933 yılında Aydın’da dünyaya gelen Sezgin, Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Paris Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Çağdaş Fransız Edebiyatı ve Edebi Fransızca bölümlerinden diploma alan Sezgin, Millî Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde çalıştı. Daha sonra Turizm Bakanlığı’na geçen Sezgin, 1970’li yıllarda bakanlık müsteşarlığı görevinde bulundu. 1980 yılında emekliye ayrılan Sezgin, Büyük Türkiye Partisi, akabinde ise Doğru Yol Partisi çatısı altında aktif siyaset yaptı. Fransızcadan Türkçeye yaptığı çevirilerle edebî alanda da adından söz ettiren Sezgin, yaşamını Ankara’da sürdürüyordu.