Milletvekili Sezgin: Bekayı seçim malzemesi yapmayın

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhur İttifakı’nın “beka” söylemiyle ilgili, “Bu bir sıkışmışlığın ifadesi. Beka gibi önemli bir konuyu seçim malzemesi haline getirmeyin” dedi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhur İttifakı sözcülerinin “beka” söylemi üzerinden gerçekleştirdikleri kampanyayı eleştirdi.

Sezgin, yaptığı açıklamada, “Bu bir sıkışmışlığın, korkunun, endişenin ifadesi. Hakikaten yerel seçimlerin bekayla ilgili bir sonucu olmaz. Beka ne demektir? Türkiye’nin parçalanması, yangın yerine dönmesi tehlikesi demektir. Yerel seçimlerin böyle bir fonksiyonu yok. Bunu telaffuz etmek, Türkiye’nin bekasının bir yerel seçim ipliğine bağlı olduğunu öne sürmek, Türkiye’nin büyüklüğüne hakarettir. Beka sorunu eğer gerçekten bu kadar kritik noktadaysa – ki ben ona inanmıyorum – 17 yıldan beri iktidarda kimler var? O beka sorununu üretenler yine bunlar öyleyse. Türkiye, tabii ki risklerle karşı karşıya. Ama bunu beka sorunu olarak telaffuz etmeleri fevkalade yanlış. Beka gibi önemli bir konuyu seçim malzemesi haline getirmek anlamını taşıyor” dedi.

“ANAYASAYA AYKIRI TUTUM İÇİNDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting meydanlarındaki açıklamalarını da doğru bulmadığını ifade eden Sezgin, “Hiçbir demokratik ülkede – biz artık demokratik olarak tanımlanmıyoruz, otoriterliğe kaydık ne yazık ki – ama hiçbir gerçek demokraside partili cumhurbaşkanı olur ama partisinin genel başkanlığını sürdüren cumhurbaşkanı olmuyor. Amerika’da da böyledir, Fransa’da da böyledir. Partililiği devam eder ancak partisinin genel başkanı olmaz. Bir kere burada bir çarpıklık var. Dolayısıyla tamamen cumhurbaşkanlığı fonksiyonları dışında, bu anayasadaki tanıma bile aykırı bir tutum içinde Sayın Cumhurbaşkanı. Partililiği cumhurbaşkanlığının önüne çıkmış durumda” diye konuştu.

24 Haziran’daki genel seçimlerde İYİ Parti’nin 5 milyon vatandaşın oyunu aldığına dikkati çeken Sezgin, “Bizi ‘dörtlü çete’ olarak nitelendirme, bize oy veren vatandaşa aynı şekilde hakarettir. Biz terörle ve terörizmle mücadele etmiş insanlarız. Dolayısıyla asla yan yana gelmemiz düşünülemez” ifadelerini kullandı.