Milletvekili Posacı'dan prim yorumu

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, pamukta kilogram başına bir lira 10 kuruş prim desteği verilmesiyle ilgili, “Çiftçiyi tatmin edecektir. Bundan iyisi can sağlığı” yorumunu yaptı.


AK Parti Aydın Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, pamukta kilogram başına ödenecek olan bir lira 10 kuruşluk primin çiftçiler açısından olumlu olduğunu ifade etti.

Günümüz dünyasında en stratejik tarımsal ürünlerden pamuğun Türkiye ve Aydın için önem taşıdığını vurgulayan Posacı, “AK Parti iktidarları döneminde sürekli ve artarak desteklenen pamuk üretiminde bugün dünyada 6. sıradayız. Verimlilikte ise 3.sıra Türkiye’nindir. Son 18 yılda yapılan başarılı destekleme politikaları ile verimliliğimiz yüzde 40 artışla 500 kilogram seviyelerine ulaştı” ifadelerini kullandı.

“PİYASA HAREKETLİ”

Borsanın ve pamuk piyasasının hareketli olduğunu kaydeden Posacı, “İlk başta çok ümitsiz bir tablo vardı ama gelinen noktada pamuk çiftçisinin mutlu olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Çiftçiyi tatmin edecektir. Pamuk piyasası 4 liraydı. Şimdi pamuk 5 lirayı geçti. Bundan iyisi can sağlığı” diye diye konuştu.