Metin Lütfi Baydar, "Aday olsunlar üçünü de sandığa gömeriz"

CHP Aydın İl Başkanlığı, geçtiğimiz hafta Aydın’da çeşitli programlara katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Sarıçay ve Beşparmak Barajlarına ilişkin açıklamalarına yanıt vermek amacıyla il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşma yapan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, AK Parti’nin çıkarmış olduğu yasa nedeniyle belediyelerin baraj yapamadığını belirterek siyaset yapan ve büyükşehir belediye başkanlığına aday olmak için çalışmalar içerisinde olan AK Parti Aydın Milletvekillerinden Mehmet Erdem, Mustafa Savaş ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun aynı anda büyükşehir için aday olabileceklerini söyledi. Milletvekili Baydar, AK Parti Aydın Milletvekillerinden Mehmet Erdem, Mustafa Savaş ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na meydan okuyarak 30 Mart 2019 yerel seçimlerde hepsini sandığa gömeceklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Aydın ziyareti sırasında Beşparmak ve Sarıçay Barajları’nın yapımının Büyükşehir Belediyesi nedeniyle beklemede olduğunu söylemişti.

“SİYASETTE SAMİMİ OLMAK LAZIM”

Eroğlu’nu ve AK Parti Milletvekillerini samimi bulmayan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, “AK Parti hükümeti bir yasa çıkarıyor, siz kendi başınıza bir baraj yapamazsınız. Siz ancak Devlet Su İşlerine müracaat edip parasını da kendiniz ödemek şartıyla bu barajı yaptırabilirsiniz. Bu yasayı AK Pati verdi. Şimdiki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kalkmış barajları yapamayacaksanız biz yapalım. Siyasette samimi olmak lazım, bu demogoji ile böyle sahte ifadelerle ‘sen niye yapmıyorsun’ diyerek kanun yetkisi kendisinde olmasına rağmen kendisine müracaat edilmiş olmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir işlem yapmıyorsun. Kendisine müracaat etmiş olan Aydın Büyükşehir Belediyesi demiş ki ‘ben kardeşim bu barajları yapacağım, parasını ödeyeceğim, sen bunu projelendir bir an önce ihalesine çık’ demiş. Ondan dolayı utanmıyor o ayıp olmuyor, biz niye baraj yapmamışız diye bize söyleniyor.” dedi.

‘DERTLERİ ÜZÜM YEMEK DEĞİL BAĞCIYI DÖVMEK’

Aydın halkının Bakan Eroğlu’nun sözlerini yemeyeceğini vurgulayan Milletvekili Baydar, “Biz bunları Aydın halkına anlatırız. Ötekileri de selden kütük kapmaya çalışıyor. Bakanın bu açıklamasından sonra iki tane milletvekili Büyükşehir Belediye Başkanı acaba hangimiz olabiliriz hayaliyle ben mi olurum sen mi olursun diye, biri diyor ki su fiyatını indir. Biri diyor ki bir an önce yap. Söz verdiniz yapmadınız. Biz yasa gereği dışında bir şey yapamıyoruz. Müracaat ettik, dedik ki bunu yapın yok yapamıyoruz dediler. Ondan sonra niye yapmıyorsun? Kardeşim nasıl yapacağız yasayı değiştirin o zaman tamamen biz yapalım. Sana muhtaç olmadan en iyi barajı yaparız. Paramızda var. Yok ama onların derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Aydın halkı bunları yemez yutmaz. Bu şekilde bunlar selden kütük kaparak belediye başkanı adayı olmayı düşünüyorsanız o makamı, o adaylığı da açıklamalara bakıyorum sanki Veysel Eroğlu size yedirmeyecek gibi. O da ben adayım diye duruyor. Üçü birden aday olsun, eş başkanlık kursunlar. Üçünü birden 30 Mart 2019 yerel seçimlerde Aydın'da kurulacak olan sandığa gömmezsek namerdiz” dedi.

“2019'DAN UMUDU KESMİŞLER”

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun söylemiş olduğu sözleri, AK Parti Aydın Milletvekillerinden Mustafa Savaş ve Mehmet Erdem destekleyecek nitelikte değerlendirmelerine cevap verdi.

Kamuoyunu yanlış yönlendiren konulara açıklık getiren CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır yaptığı açıklamada, “Geçen hafta içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kentimizi ziyaret etti. Sarıçay ve Beşparmak Barajlarına ilişkin Sayın Bakan'ın açıklamaları olmuştu. AKP İl Başkanı'nın ve Milletvekillerinin Sayın Bakanı yanlış yönlendirdiğini belgeleriyle paylaşmıştık. Aydın Büyükşehir Belediyemiz DSİ 21. Bölge'den protokole ilişkin hala bir yanıt bekliyor. Ancak AKP Milletvekilleri Mustafa Savaş'tan ve Mehmet Erdem'den ciddi çözüm önerisi yerine iki ayrı talihsiz açıklama dinledik. Milletvekili Savaş; su faturalarını yarı yarıya indirmek için kamuoyuna yaptığı açıklamada ne kadar iyi bütçe yönetebildiğini, ne kadar mükemmel bir iktisatçı olduğunu ve gelir gider tablosu hazırlayabildiğini anlatmış. Erdem ise Büyükşehir Belediyemize, Sarıçay ve Beşparmak Barajlarını yapamıyorsanız Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakandan randevu alabileceğini söylemiş. Anlaşılan o ki bu arkadaşlar 2019'dan umudu kesmişler. Kendilerine iş arıyorlar. Mustafa Savaş, Özlem Çerçioğlu'nun danışmanlığına, Mehmet Erdem ise sekreterliğine soyunmuş” diye konuştu.

BÜROKRATİK ENGELLER HİZMETİ GECİKTİRİYOR

Bürokratik engeller nedeniyle barajların yapılmadığının altını çizen Başkan Çankır, “Hükümet Büyükşehir Belediyemizin gönderdiği protokolü imzaladığı an barajlarımızın yapımı için bürokratik engel ortadan kalkacaktır. Barajlarımızın faaliyete geçmesiyle ciddi bir maliyet düşecektir. Bu da faturalara yansıyacaktır. Suyun dağıtımında ciddi bir elektrik maliyeti vardır. Hükümet elektrik maliyetlerini düşürmek için ilgili kuruluşlardan indirim almalıdır. Sadece yüzde 15'lik bir indirim bile, su faturalarında yüzde 25'lik bir iyileştirme sağlayacaktır. Bir diğer önemli husus ise ilçe belediyelerimizin aldığı ve su faturalarına yansıyan katı atık bedelidir. Katı atık bedellerini belirlemede bir standart getirmek zorundayız. Biz CHP belediyelerimizde vatandaşımıza bunu hangi temellendirme ile yaptığımızı anlatıyoruz. Çevre ve temizlik vergilerini de yer yer düşüyoruz. Ancak suyu Aydın'da ücretsiz yapacağını söyleyen Germencik Belediye Başkanı halktan fahiş fiyatlardan katı atık bedeli almaya devam ediyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

“ÇİFTLİK BANK HAYALİ KURUYORLAR”

Hükümetin büyükşehir belediyesinin önünü açıp su dağıtımındaki elektrik maliyetlerinde iyileştirmeye gittiği taktirde vatandaşlarında rahatlayacağını kaydeden Çankır, “İlçe belediyelerinin su faturalarına yansıttığı katı atık bedellerine bir standart getirilecek. İşte o zaman su faturaları yarı yarıya da düşer. Yapısal ve kalıcı çözüm bunlardır. O nedenle icraat yapmak isteyen arkadaşlara, ittifak mensuplarına önerilerimizi sıraladık. Aydın halkını düşünüyorlarsa, buyursunlar ifade ettiklerimizi hayata geçirsinler. Yok, biz 2019'da defteri kapattık. Sekreterlik, danışmanlık, çiftlik bank hayalleri gibi hayallerle yaşayacağız diyorlarsa kendileri bilirler” şeklinde konuştu.