Merhum Vali Yazıcıoğlu'nun hayali gerçekleşecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun Aydın’da ‘beş yıldızlı termal otel’ yapılması hayalinin gerçekleşmesi için ellerinden geleni desteği vereceklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Aydın şehir merkezinde 5 yıldızlı bir termal tesisin kurulmasıyla ilgili inşallah valiliğimiz bakanlığımıza başvurursa böyle güzel bir proje, rahmetli Yazıcıoğlu’nun da emaneti. İnşallah Avrupa Birliği İPA fonlarından buna elimizden gelen desteği de vermeye hazırız” dedi.

Bakan Varank, Aydın Ticaret Borsası’nda (ATB) düzenlenen toplantıda iş insanlarıyla bir araya geldi. Uyguladıkları tüm politikaların üretimi ve yatırımı merkeze aldığına dikkati çeken Varank, “Bir ürünün Ar – Ge ve tasarımından tutun da piyasada ticarileşmesine varıncaya kadar tüm aşamalarını destekliyoruz. Yatırımcılarımız için bürokrasiyi en aza indiriyor, öngörülebilirliği artırıyoruz. Attığımız adımları milli teknoloji ve güçlü sanayi vizyonumuzla şekillendiriyoruz. Küresel rekabette iddialı olmak, her zaman üst sıralarda yer almak en önemli hedefimiz. Bunun için sanayi ve teknoloji alanında zenginleştirmek, hatta bu alanlarda fırsat pencerelerini yakalayarak dünyadaki eğilimlere yön vermek gayretindeyiz” dedi.

“AYDIN, SERACILIK MERKEZİ OLABİLİR”

Sanayicilere “Türkiye ekonomisine güvenin” çağrısında bulunan Varank, “Desteklerimiz sadece istihdamla sınırlı değil. Üretim çevresinde de yeni politikalarımız devrede. OSB’lerde arsa tahsis süreçlerini hızlandırdık. OSB’lerde yapı ruhsatı almasına rağmen İş yeri açma ve çalışma ruhsatı alamayanlara bir şans daha verdik. Ticarethanelerdeki doğalgazda yüzde 10’luk indirim yaptık. Tarımsal üretimi de ihmal etmiyoruz. Bakanlığın sera yatırımı teşviklerini artırdık. Bundan böyle 25 dekarlık modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşvikinin cazip imkânlarından yararlanabilecek. Bölgesel teşviklerde de iyiliştirmelere gittik. Sera yatırımı yapmak isteyenler için minimum arazi kapasitesini 40 dekardan 20 dekara indirdik. Aydın, seracılık anlamında büyük bir potansiyele sahip. Seracılık teşviklerinden faydalanarak burayı Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri haline inşallah hep beraber getirebiliriz” diye konuştu.

16 senede Aydın’ın milli gelirinin 13 kat, ihracatının ise 5 kat arttığına vurgu yapan Varank, “Aydın’ın ekonomisi yıllar içinde sürekli ileri gitti. Tabii bu başarı devletimizin katkılarıyla gerçekleşti. 16 yılda 800 firmaya yatırım teşviki verdik. Böylece 16 milyar liralık yatırımı destekledik. Bu yatırımlar 31 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları sağladı. Ekonominin dinamosu KOBİ’leri de unutmadık. 2002’ye kadar sadece 32 KOBİ’miz KOSGEB desteklerinden faydalanabilmiş. 16 senede 3 bin 500 KOBİ’mize ulaştık” ifadelerini kullandı.

“MERHUM YAZICIOĞLU’NUN EMANETİ”

Bakan Varank, “Aydın şehir merkezinde 5 yıldızlı bir termal tesisin kurulmasıyla ilgili inşallah valiliğimiz bakanlığımıza başvurursa böyle güzel bir proje, rahmetli Yazıcıoğlu’nun da emaneti. İnşallah Avrupa Birliği İPA fonlarından buna elimizden gelen desteği de vermeye hazırız. Elimizden gelen en büyük desteği vereceğimize emin olabilirsiniz. İnşallah bu güzel eseri de Aydın’ımıza hep birlikte kazandıralım” görüşlerini dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Aydın’la ilgili diğer yatırım ve projelerinden de söz eden Varank, şunları kaydetti:

“GEKA 220 projeye 75 milyon liralık destek sağladı. Bu projeler şehrimizin gelişmesinde önemli bir kaldıraç rolü üstlendi. GEKA tarafından desteklenen Söke Ovası Akıllı Sulama projesi Türkiye’de bir ilktir. Böylece sulamanın otomasyon sistemiyle, akıllı teknolojilerle yapılmasını sağladık. İnşallah bu sene şehrimize yeni bir soğuk hava deposu kazandıracağız. Yüzde 75’ini Kalkınma Ajansımız finanse edecek. Güneş enerjisiyle çalışacak bu depo yaş sebze ve meyvelerin, işlenmiş gıda ürünlerinin depolama ve pazarlama kapasitesini artıracak. Bu hizmetimiz Aydın’a inşallah ihracat olarak geri dönecek Bu şehrin genç potansiyelinin farkındayız. Çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirip, üretkenliğini artırmak en önemli görevlerimizden. Bu amaçla Aydın’da en kısa zamanda ‘Dene Yap Teknoloji Atölyesi’ kurmaya karar verdik. Çocuklarımız burada robotik kodlama, tasarım ve yapay zekâ gibi çeşitli alanlarda eğitim alıp projeler geliştirecek.”

3 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de yaptığı konuşmada, Aydın’ın 2023’teki ihracat hedefinin 3 milyar dolar olduğunu kaydetti. Bu anlamda, tarım ve madencilik ürünlerinin katma değerinin artırılması gerektiğine işaret eden Köşger, kentin öne çıktığı turizm sektörüne de derinlik kazandırılması gerektiğini söyledi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş da tarım, turizm ve termalin Aydın için çok önemli birer değer olduğunu belirterek, bu değerlerin birbiriyle buluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Denizli’nin ihracat rakamının 2 buçuk milyar dolar olduğunu, buna karşılık Aydın’ın ihracat rakamının 725 milyon dolar olduğunu söyleyen Savaş, bu rakamın Aydın’a yakışmadığını dile getirdi. Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin ise teşvik mekanizmasının önemine dikkati çekerek, bölgesel teşvik yerine ürün bazında teşvik uygulamasının daha iyi olacağını kaydetti.

Toplantıya, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, AYTO Başkanı Hakan Ülken, Cumhur İttifakı Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın da katıldı.