Mavi-beyaz renge boyanan minareyle ilgili ilk açıklama

İncirliova’nın Karagözler Mahallesi Camisinin minaresi mavi-beyaz renge boyandı. Renk seçiminin belediye tarafından yapıldığını öne süren vatandaşlar İncirliova Belediyesi’ne tepki gösterirken Belediye Başkanı Aytekin Kaya, renk seçiminin cami imamı tarafından yapıldığını belirterek, “Bizim ezan ve bayrak sevgisini sorgulamasın” dedi.

İncirliova’nın Karagözler Mahallesi Camisi’nin yıpranan rengi, cami imamı tarafından seçilen mavi-beyaz renge boyandı. İncirliova Belediyesi ekipman ve malzeme desteği verirken, rengi beğenmeyen bazı vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden İncirliova Belediyesi’nin eleştirdi.

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İlçemiz Karagözler Mahallesi Camii minaresinin boyasının rengi mahalle muhtarlığı ve cami imamı tarafından seçilmiş olup, boyama çalışması da belediyemiz tarafından yapılmamıştır. Minare muhtarlık tarafından yine camii imamının ve cemaatin bilgisi dahilinde dışarıdan boyacılara boyatılmıştır. Belediyemiz sadece ekipman ve malzeme desteği sağlamıştır. Renk seçimi ve boyama konusunda belediyemizin hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Hiçbir şekilde sorumlu olmadığımız bir iş üzerinden kimse Belediye Başkanı Aytekin Kaya olarak benim ve 52 bin nüfuslu İncirliova halkının ezan ve bayrak sevgisini sorgulamasın.”

“YUNAN BAYRAĞININ RENKLERİNE

BENZETİLMESİNİ KINIYORUZ”

Karagözler Mahallesi Muhtarı Mehmet Demiray,"Minaremizin rengi daha önce de mavi ve beyaz renklere boyalıydı. Renklersolunca minareyi, bayram öncesi yeniden boyamaya karar verdik. Boya işininbayrama yetişmeyeceği endişesiyle de belediyeden vinç talep ettik. Belediyeninvinç yardımı ile minareyi, kendimiz boyadık. Minaremizin renklerinin, Yunanbayrağının renklerine benzetilmesini kınıyoruz. Bizim Yunan ile ne bundan önce,ne de bundan sonra hiçbir işimiz olmadı, olamaz da. Biz, Türk milletiyiz vemilletimizin bayrağı altında gururla yaşamayı sürdürüyoruz” diye konuştu.