Marş Mira, fotoğraflarla anlatıldı

Efeler’de açılan sergide, 1995’te Bosna Hersek’te yaşanan Srebrenitsa Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’ne ilişkin fotoğraflar sergilendi.

Efeler Belediyesi’nin destekleriyle, Aydın Boşnakları Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ‘Ölüm yolunda barış için yürüyenler’ başlıklı fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in, alan Srebrenitsa Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına düzenlenen ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’nde çektiği 52 fotoğrafla, 1995 yılında gerçekleşen acı olayın izleri toplumun dikkatine sunuldu.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, yaptığı konuşmada, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a teşekkür ederek, “Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız” dedi.

“ESİR KAMPLARINDA ÇİLE ÇEKTİLER”

Efeler’le Srebrenitsa’nın kardeş şehir olduğunu belirten Baysak, “6 Nisan 1992’de Bosna Hersek’te, Avrupa’nın ortasında, Müslüman bir devletin varlığını istemeyen Batı dünyasının gözü önünde Boşnaklar, Sırpların ve Hırvatların saldırısına uğradılar. 6 Nisan 1992’den 15 Aralık 1995’e kadar 4 yıl civarında, Bosna Hersek’teki Boşnak soydaşlarımız, Müslüman oldukları için, yazılı belgelerde Türk diye anıldıkları için katliama uğradılar. Birçok soydaşımız Sırpların ve Hırvatların esir kamplarında 4 yıla yakın çile çektiler, hayatlarını kaybettiler. Genç kız ve kadınlarımız, insanlık dışı muamelelerle karşı karşıya kaldılar” ifadelerini kullandı.

4 yıl süren bu katliamın Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve NATO’nun gözleri önünde gerçekleştiğine dikkati çeken Baysak, “Hiç müdahale etmediler. Zaman 21’nci asırdı, mekan ise Avrupa’nın ortasıydı. Burada bir toplum soykırıma uğruyordu ne yazık ki” dedi. O dönemde, 15 bin kişinin saldırılardan kurtulmak için Srebrenitsa’dan Saraybosna’ya yola çıktığını kaydeden Baysak, 12 bin kişinin yoldaki saldırılar sonucu yaşamını yitirdiğinin altını çizdi.

“PLANLI BİR SOYKIRIM HAREKATI”

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da “1991 – 1995 yılları arasında dağılan Yugoslavya’da Avrupalı devletlerin kışkırtmasıyla, Sırplar, Müslüman Boşnak kardeşlerimize karşı planlı bir soykırım harekatına girişti. Az önce de ifade edildiği gibi on binlerce Boşnak kardeşimiz katledildi. Bu katliam, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleşmiş, insanlık adına yapılan en büyük katliamdır. Hepsini saygıyla anıyor ve rahmet diliyorum” dedi.

“Aliya İzzetbegoviç’in “Sırplar bize Türk derdi. Müslüman olduğumuz için, Bosna’da Türk demek Müslüman demekti. Tabuta konmuş da olsa toprağa gömülmedikçe Türkler tek güvencemiz” sözünü anımsatan Özakcan, tarihte gerçekleşen bu ve benzeri olayları herkesin bilmesi ve bunlardan ders çıkarması gerektiğini ifade etti. Başkan Özakcan, fotoğraf sanatçıları başta olmak üzere, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Dernek yöneticileri de Başkan Özakcan’a çeşitli armağanlar verdi.

Açılışa, Demokrat Parti (DP) Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, DP Efeler İlçe Başkanı Muzaffer Yılmaz, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şener ve eski Çeştepe Belediye Başkanı Ali Vardarlı da katıldı.