Mahallelerine ilkokul istiyorlar

Orta Mahalle Muhtarı Mustafa Nuri Fırtına, mahalledeki öğrencilerin Güzelhisar Mahallesi’ndeki Yedi Eylül İlkokulu’na gitmek durumunda kaldığını belirterek, mahallelerine ilkokul yapılmasını talep etti.

Aydın’ın en köklü mahallelerinden Orta Mahalle, 10 bin seçmeni ve öğrencilerle birlikte yaklaşık 15 bini bulan nüfusuyla her geçen gün büyüyen mahallerin başında geliyor. Bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar geleneksel yapılarıyla dikkati çeken mahalle, eski evlerin yıkılıp yenilerinin inşa edilmesiyle birlikte farklı bir çehreye bürünmüş durumda. Mahallenin doğalgaz sorunu kısa zaman önce çözülmüş, şimdilerdeyse başlıca taleplerin başında ilkokul ve ‘göçmen evleri’ olarak bilinen konutların imar sorunu geliyor.

Orta Mahalle Muhtarı Mustafa Nuri Fırtına, mahallede gerçekleştirilen çalışmaları ve yetkililerden beklentilerini Yeni Kıroba’ya anlattı.

2009’da aza olarak muhtarlık kurumuyla tanıştığını aktaran Fırtına, 2014 ve 2019’da yapılan yerel seçimlerde Orta Mahalle Muhtarı seçildiğini dile getirdi. Göreve geldiği günden bu yana mahallenin sorunlarının çözüme kavuşması için çaba gösterdiğine dikkati çeken Fırtına, bu konuda ilgili kurumlar ve yöneticilerle irtibat halinde olduğunu kaydetti.

DOĞALGAZA KAVUŞTULAR

Mahalleye doğalgaz gelmesi için verdikleri mücadeleyi anlatan Fırtına, mahallenin doğalgaza kavuştuğunu, dileyen herkesin bu imkandan yararlanabildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nce Doğu Gazi Bulvarı’nda asfaltlama çalışması gerçekleştirildiğini anlatan Fırtına, “Bu kapsamda, Zafer Mahallesi’nden gelen su giderleri büyütüldü. Oradan gelen sular, çeşitli sokaklardan geçip Orta Mahalle Caddesi’nin sonunu dolduruyordu. Bu sene daha rahat edeceğimizi umuyorum. Daha sonra Tekstil Bulvarı asfaltlanacak” diye konuştu.

Mahallenin ilkokula ihtiyacı olduğunu kaydeden Fırtına, şöyle konuştu: “Geçmişte İnönü Ortaokulu ile Atatürk İlkokulu vardı. Orası engelliler okulu oldu. Mahallenin çocukları Yedi Eylül İlkokulu’na gidiyor. Bu konuyu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilettik. Bu konu gündemimizde.”

GÖÇMEN EVLERİ KONUSU

Mahalle sınırları içinde ‘göçmen evleri’ olarak bilinen konutların imar sorununun bulunduğunu söyleyen Fırtına, “Biz buranın imarının 2 kattan 4 kata çıkmasını istiyoruz. 2 kattan 4 kata çıkacak. 1996’da 4 kattan 2 kata düşürmüşler. Biz 2 kattan, 4 kata çıkarmak için Meclis kararıyla karar alırsak bu işi de bitireceğiz Allah’ın izniyle. 6 senedir bunun için uğraşıyoruz. Mahallenin orada köhne bir yeri kaldı. İnsanlar evine bir çivi çakamıyor. Mahallenin en güzel yerlerinden biri. Gazi Bulvarı’na yakın. Oradaki insanlar da mağdur durumda. 200 aileye yakın aile var. 500 – 600 kişi yaşıyor. Özlem Hanım, Başkanvekili Barış Altıntaş’ı görevlendirdi. Geldiler, inceleme yapıldı. Çözüm konusunda bir adım atıldı. Meclis’te gündeme getirileceği söylendi. İnşallah bir an önce çözüm sağlanır” ifadelerini kullandı. Fırtına, mahallenin fiber internet altyapısına da kavuştuğunu bildirdi.

“MAHALLEYE DEĞER KAZANDIRACAK”

Büyükşehir Belediyesi’nce yeşil alan olarak tanzim edilen eski Aydın Tekstil Fabrikası alanındaki çalışmalarda sona yaklaşıldığını anlatan Fırtına, “Mahalleye değer kazandıracak. Orada köylü pazarımız olacak. Hemen köşeden bir kapı açacaklar. Düğün salonumuz olacak. Mahallenin ihtiyaçlarının çoğu orada olacak. Tekstil Park’ın mahallemize faydası olacak” diye konuştu.

Efeler Belediyesi ekiplerinin de kendi görev alanlarıyla ilgili çalışmaları sürdürdüğünü belirten Fırtına, herhangi bir sıkıntının olmadığını söyledi.

“VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ”

Koronavirüsle mücadele dönemindeki çalışmalardan da söz eden Fırtına, “Cumhurbaşkanlığınca gönderilen kolonyaların dağıtımında görev aldık. 350 – 400 aileye ulaştık. 65 yaş üstü sakinlerimizin, yaşlılarımızın ihtiyacı oluyor, evden çıkamıyor. Onlara yardımcı olduk. Vefa Grubu’nun yetişemediği yerlere bizler girdik. Elimizden geldiğince vatandaşımızın yanındayız. Herhangi bir eksiklikleri olduğunda ilgili kuruluşlarla irtibata geçiyoruz. Valiliğimize, belediyelerimize teşekkürleri iletiriz” değerlendirmesinde bulundu.