Magnesia’ya müze kurulması planlanıyor

Sınırları içerisinde 22 antik kenti barındıran Aydın'da bulunan Magnesia'da yapılan kazılarda çıkarılan 50 heykel için Aydın Valiliği tarafından antik kente bir müze kurulması planlanıyor. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin getirilmesi için girişimde bulunacaklarını söyledi.

Germencik ilçesinde 34 yıldır devam eden Magnesia Antik Kenti kazılarında, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen 6 heykel bulundu. Antik kenti ziyaret edip yerinde inceleyen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Magnesia Antik Kentine bir müze kuracaklarını ve şimdiye kadar bulunan 50 heykelin sergileneceğinin müjdesini verdi.

Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesi'nde, Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında Magnesia Antik Kenti'nde Hellenistik-Roma döneminin önemli tapınaklarından Artemis'teki süren arkeolojik kazılarda 4 kadın, 1 erkek ve cinsiyeti belirlenemeyen bir heykel ortaya çıkarıldı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Mangesia Antik Kentini beraberindeki heyetle Kazı Başkanı Prof. Dr. Orhan Bingöl öncülüğünde inceleyip kazılar hakkında bilgi aldı.

GEKA’dan Magnesia kazıları, ışıklandırması, yolların yapımı, güvenliği gibi konular için 2 milyon 600 bin liralık bütçenin ayrıldığını ifade eden Vali Köşger, günümüze kadar antik kentten çıkarılan 50 heykel için gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığıyla gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra müze yapılacağının sözünü verdi. Ayrıca Vali Köşger, antik kentten kaçırılarak yurt dışına götürülen heykellerin geri getirilmesi için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Antik kente yapılan incelemelerin ardından açıklama yapan Vali Köşger, “Burası antik dönemde önemli kent merkezlerinden birisi. Çok ciddi bir tapınağı var. Bu bölgenin en önemli tapınaklarından birisi. Bölgedeki dört önemli tapınaktan birisi burada bulunuyor. Hocamız ve ekibi yaptıkları kazı çalışmaları sonucu yeni 6 heykele ulaştılar. Kazı çalışmaları devam ediyor. 6 heykel bir oda içinde bulundu. Hemen bitişiğindeki odada da gene kaidesi bulunan ama henüz kendi bulunamamış heykeller olduğunu değerlendiriyor ekip. İnşallah onlar da bulunacak. Ancak tabii bu yıl GEKA’dan valilik, kaymakamlıklar ve bazı belediyelerle birlikte Aydın’daki antik kentlerin turizmin hizmetine daha hızlı bir şekilde kazandırılması Aydın’da turizmin tüm mevsimlere yayılması, dört mevsimde yapılabilmesi için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında bu antik kentleri turizmin hizmetine sunmak için çalışmalar yürütüyoruz. Magnesia’da da 2 milyon 600 bin liralık destekle GEKA’dan sağladığımız kaynakla, daha iyi hale getirilmesi, yürüyüş yollarının, aydınlatmaların yapılması devamında da hak ettiği değere ulaşması için çalışmalar yapıyoruz. Bu proje de kabul edildi. Daha ileri aşamada burada çıkan tüm heykellerin... 50’ye yakın heykel çıktı. Restore edildiğinde kullanılabilecek şekilde yapı alanları var. O alanlardan birisi restore edilerek bir Magnesia Müzesi açılması hedefimiz var. Bunu bakanlıkla birlikte gerçekleştirdiğimizde turizm anlamında bir çekim merkezi oluşturmuş olacağız. Orhan Bingöl hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

TARİHİ ESLERİN İADESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK

Önemli kısmı Almanya ve Fransa’daki müzelerde bulunan tarihi eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için çalışma yapacaklarını kaydeden Vali Köşger, “Almanya Bergama Müzesinde ve Paris Louvre Müzesi’nde önemli parçalar sergileniyor. Magnesia antik kendinden çıkmış tarihi eserlerin müzede inşallah ilerde yer alması için şimdiden bir çalışma başlatılması gerektiğini değerlendiriyorum ben. İnşallah buradan kaçırılıp götürülmüş tarihi eserlerimizi de iadesini sağlamak için çalışma başlatacağız” diye konuştu.

Magnesia antik kentinde yaklaşık 35 yıldır kazı yaptığını ifade eden Başkan Prof. Dr. Orhan Bingöl, “Büyük bir devi uyandırmaya çalışıyoruz ama dev hiç hissetmiyor. Uyumaya devam ediyor. Çalışmalarımız 34 yıla rağmen çok az. Koşullar belli. Memlekette çok ören yeri var. Kazılacak alan çok. Ama giderek artacağına inanıyorum. GEKA gibi projelerle bunlar desteklendikçe ortaya çıkanlar kendini gösterecek ve memleketin bu konuda ne kadar zengin olduğunu göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz’da Vali Köşger’e eşlik etti.