Köy Enstitülü öğretmenin eserleri sergilendi

Efeler Belediyesi ve Efeler Kent Konseyi işbirliğiyle, Köy Ensitüsü mezunu Resim Öğretmeni Bayram Ali Dağlı anısına açılan ‘Renklerin Armonisi’ başlıklı, yağlı boya eserlerden oluşan sergi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Gönen Köy Enstitüsü mezunu olan ve yurdun değişik yerlerinde resim öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olan merhum Bayram Ali Dağlı anısına resim sergisi açıldı. Efeler Belediyesi ve Efeler Kent Konseyi işbirliğiyle açılan sergi, Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Açılışta konuşan merhum Dağlı’nın oğlu İlhan Dağlı, babasının ürünü olan pek çok resim olduğunu, bu sergide yağlı boya çalışması olan 26 tablonun sergilendiğini dile getirdi. Daha önce Kuşadası’nda da benzer bir sergi açtıklarını kaydeden Dağlı, “Rahmetli babam, yaşamı boyunca sanatla ilgilendi, kendi öğrencilerinden ressam olan insanlar var. Bunu düşünmemizin nedeni babamın anısını bir şekilde insanlara tekrar hatırlatmak, unutturmamak. Onun için de Efeler Belediyesi ve Kent Konseyi önayak oldu. Onların katkılarıyla bu sergiyi açtık” dedi.

Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir de belediyenin ve Başkan Özakcan’ın desteğiyle sanatı ve kültürü ön plana çıkarıp, toplumun gelişmesine katkı sunmaya çalıştıklarını vurguladı. Ülkenin kalkınmasının ancak bilim, kültür ve güzel sanatlarla mümkün olacağının altını çizen Erdemir, merhum Dağlı’nın Denizli Lisesi’nden öğretmeni olduğunu da söyledi.

“KÖY ENSTİTÜLÜLERİ HEMEN FARK EDERSİNİZ”

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise “Bayram Ali Dağlı’yla ilgili bana davetiye getirdikleri zaman bir de katalog getirdiler. Kataloğa göz atarken özgeçmişini de okudum. Bayram Ali Dağlı’lı, Gönen’de Köy Enstitüsü’nde eğitim alıyor. Köy Enstitülü olan yaşlıları hemen fark edersiniz. Sıradan insanlar değillerdir. Pek çok alanda iyi yetiştirilmiş insanlardır. O okulun, işe yarar bir okul olduğunu, pek çok işe yarar insan yetiştirdiğini hemen anlarsınız. Bayram Ali Bey de yetişmiş ve bir sanat alanında pek çok eser ortaya koymuş bir insan. Bu eserler, kendi ömrü sona erdikten sonra bile gündeme gelebiliyor. Bir başka eser daha vermiş. Birçok insan yetiştirmiş” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Günay, serginin açılmasında emeği geçenlere ve sanatsal etkinliklere ilgi gösteren basın mensuplarına da ayrıca teşekkür etti. Konuşmaların ardından, serginin açılış kurdelesi kesildi. Açılış törenine Efeler Belediye Başkanvekili Halis Günday da katıldı.