Koronavirüs İzleme Grubu kuracaklar

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, oda bünyesinde ‘Koronavirüs İzleme Grubu’ kurmak için çalışma yaptıklarını bildirdi. Karagözlü, hekimlerin de sağlığının önemli olduğunu vurguladı.

Aydın Tabip Odası yönetimi, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, oda bünyesinde ‘Koronavirüs İzleme Grubu’ oluşturmak için çalıştıklarını ifade etti.

14 Mart’ın çok özel bir gün olduğunu aktaran Karagözlü, “14 Mart 1827 modern tıp eğitiminin başladığı tarih. Bir de 14 Mart 1919’da tıp öğrencileri bir salonda toplanıp emperyalizme karşı mücadeleyi başlatıyor” dedi.

“HALKIMIZ PANİĞE KAPILMAMALI”

Koronavirüs nedeniyle birçok etkinliği iptal ettiklerini dile getiren Karagözlü, “Hekimlerimizin sağlıklı olması lazım ki, olası bir salgında topluma hizmet verebilsin. Hekimlerimizin sağlığı önemli. Sağlık Müdürü’yle, başhekimle, diğer kurumlarla devamlı münasebet halindeyim. Ziyaret saatlerinin kapatılmasını önermiştim. Ziyaret saatlerinin kaldırılması doğru. Halkımız paniğe kapılmamalı. Bir de ciddiye almama yapmamalı. Bunu ciddiye almalıyız. Her zaman söylüyoruz, kişisel hijyen önlemleri alınmalı” ifadelerini kullandı.

YOL HARİTASI BELİRLEYECEKLER

Aydın Tabip Odası çatısı altında ‘Koronvirüs İzleme Grubu’ kurmak için çalıştıklarını anlatan Karagözlü, şöyle devam etti: “İl Sağlık Müdürlüğü’nden iki kişi istedik. Bir yoğun bakımcı. Bir göğüs hastalıkları uzmanı. Üniversiteden Bülent Hoca var, o gelecek. Pınar Hoca ve Sevil Hanım, halk sağlığından. Tabip Odası’ndan ben. Bir de Efeler Belediyesi’nden Sağlık İşleri Müdürü Eralp Atay olmak üzere bir komisyon oluşturuyoruz. Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazdık. Sağlık Müdürlüğü’yle koordineli çalışmayı teklif ettik. Oradan gelecek yanıta göre bir ekiple çalışacağız. Pazartesi günü 5 buçukta toplanacağız. Göğüs hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının önerileriyle neler yapmamız gerekiyor. Onun planını programını çizeceğiz. Daha sonra da basına bildireceğiz.” Karagözlü, Aydın’da koronavirüs vakası görülmesi halinde bunu kamuoyuna açıklayacaklarını sözlerine ekledi.