Kömüre talep azaldı

Efeler’de doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kömüre olan talepte de gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Kömür tüccarı Ahmet Ebecek, “Eskiden 30 – 35 apartmana kömür satarken şimdi 5 – 6 apartmana satabiliyoruz” dedi.

Efeler’deki konutlarda doğalgaz kullanımının yaygınlaşması kömür piyasasını da doğrudan etkiledi. Vatandaşlar gerek ekonomik olması gerekse de çevre dostu olması nedeniyle doğalgazı tercih edince kömürcülerin işleri de neredeyse durma noktasına geldi.

Efeler Mahallesi’nde kömür ticaretiyle uğraşan Ahmet Ebecek, doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte işlerin azaldığını dile getirdi. Bununla birlikte döviz kurundaki dalgalanmanın da ithal kömür fiyatlarını artırdığını aktaran Ebecek, “Vatandaşlar daha çok Aydın kömürü ve Soma kömürünü tercih ediyor. Bunun yanı sıra prina, çekirdek gibi yan ürünlere de talep var. Ancak genel tabloya baktığımızda eski işlerimiz yok. Eskiden kentimizde çok sayıda kömürcü vardı. Şimdi toplasanız 15-20 kömürcü ancak var” dedi.

YERLİ KÖMÜRÜN TONU 700 LİRA

Kömürü ton veya torba bazında sattıklarını söyleyen Ebecek, 14 liraya da kömür var 22 buçuk liraya da kömür olduğunu ifade etti. İthal kömürün torba fiyatının 28 lira olduğunu anlatan Ebecek, “Aydın linyit kömürünün tonu 700 lira. Soma kömürünün tonu 900 lira. İthal kömürün bir tonu ise bin 200 liradan satışa sunuluyor. Kuşkusuz, ithal kömür kaliteli ancak fiyatı yüksek. Yerli kömürde de Soma kömürü favori” diye konuştu.

Kömür alacak vatandaşlara uyarılarda da bulunan Ebecek, şöyle devam etti: “Vatandaşlar, kömür alırken, katı yakıt belgesini sormalı. 16 seneden beri hiçbir müşteri bunu sormadı. Kömürün izin belgesi de sorulmalı. Maalesef hiçbir müşteri bunu sormuyor. Bu belgeler, kömürün kalitesini gösteriyor. Belli yerlerde satılması gereken kömür cinsini tanımlıyor. Şayet kaliteli kömür alınırsa hava kirliliğinin de büyük ölçüde önüne geçilmiş olur. Örneğin bazı kömürler, düşük kaliteli olduğu için havayı kirletiyor.”

“PİYASA DARALIYOR”

Son dönemde katı yakıtlı kalorifer yakılan apartman sayısının da azaldığını belirten Ebecek, “Geçmişte 30 – 35 apartmana kömür satarken, bu sayı 5’e, 6’ya kadar düştü. Artık merkezi mahallelerden çok Işıklı, Kuyulu, Kardeşköy, Kızılcaköy gibi kırsal mahallelerden müşteri geliyor. Bunun yanı sıra odun ve tahta parçası gibi tutuşturucu ürünler satıyoruz. Doğalgaz yaygınlaştıkça bu piyasa daralıyor. Şartlar değişiyor, yapacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.