"Koltuk davamız olmadı"

Sağlık – Sen Aydın Şubesi’nin 5. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan mevcut Başkan Baki Karaer, “İstişare ve ilkeler istikametinde ilerleyen bir yönetim anlayışına sahibiz. Davamız hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır” dedi

Sağlık – Sen Aydın Şubesi’nin 5. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Başkanlığa aday olan Yakup Özen’in kongre çalışmalarının durdurulması ve yönetime kayyum atanması için açtığı dava süreci devam ederken gerçekleşen kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Divan Başkanlığı görevine İdris Baykan’ın getirildiği genel kurulda mevcut Başkan Baki Karaer, şahsına ve yönetimine yöneltilen suçlamalara yanıt verdi. Delege seçimlerinin usulüne uygun yapılmadığına yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Karaer, hiçbir zaman kapalı kapılar ardında pazarlık yapmadıklarını, daima istişare ve ilkeler istikametinde çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. “Bu yüzdendir ki bütün karalama kampanyalarının, şahsi saldırıların ve kişisel menfaatlerin üstünü değişim ve demokrasi kılıfıyla gizlemek isteyenlere üyelerimiz hiçbir dönemde müsaade etmemiş, ilerleyen günlerde de müsaade etmeyecektir. İftira ve ithamlarla kazanacağını zannedenler daha en baştan kaybetmiştir” değerlendirmesinde bulunan Karaer, üyelerin, kurulan şeffaf sandıklarda özgür iradelerini ortaya koyduğunu belirtti.

Başkan Karaer, “Davamız hiçbir zaman koltuk davası olmamıştır. Burada olan delege kardeşlerimizi ben diyerek değil, üyelerimizin büyük bir çoğunluğunun oylarıyla belirledik” dedi.

‘YOĞUN NÖBETLERE’ ÇÖZÜM TALEBİ

Sağlık çalışanlarının gelir adaletsizliği sorunuyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Karaer, döner sermaye mekanizmasındaki ücret eşitsizliğini önleyecek düzenlemelerin ivedilikle yaşama geçirilmesi talebinde bulundu. Yıpranma paylarının sağlık çalışanları arasındaki bütünlüğü bozduğunu savunan Karaer, bu konudaki düzenlemenin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık çalışanlarının artan iş yükü altında ezildiğini, yoğun nöbetler sebebiyle adeta ailelerine yabancılaştığını kaydeden Karaer, bu sorunların çözümü için gerekli adımların atılması talebinde bulundu.

Karaer’in konuşmasının ardından gündemin seçim kısmına geçildi. Baki Karaer’in listesinin karşısına başka aday çıkmadığı öğrenildi.

Genel kurula Sağlık – Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendikanın genel başkan yardımcıları, sendika üyeleri ve delegeler katıldı.