Kızılcaköylülerden jeotermal santral çalışmalarına tepki

Efeler ilçesi Kızılcaköy’de yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı çıkan bir grup mahalleli, santralin yapılacağı arazinin etrafının çitle çevrilmesine tepki gösterdi.

Kızılcaköy Mahallesi sınırları içerisine 38 dönüm araziyi satın alıp jeotermal enerji santrali yapmak isteyen firma, santralin kurulacağı alanı çitle çevirmek istedi.

Jeotermal yapımına karşı çıkan bir grup mahalleli, yapılması planlanan santral alanına geldi. güvenlik Firma yetkilileri çit yapım çalışmasına engellemek isteyen Kızılcaköy Mahallesi sakinleri, çit yapımını durdurmak isteyince jandarma ekipleriyle aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Çoğu kadınlardan oluşan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan Kızılcaköylüler, iş makinesinin önüne oturarak çalışmaları durdurdu. Mahallelinin tepkisi üzerine, firma çalışanları çitlerin yapımını durdurdu. "Jeotermal istemiyoruz" sloganı atan grup, gün boyu çit yapılacak olan alandan ayrılmadı.

Mahalle sakinlerinden Leyla Cihanşen, " Burası jeotermal yapılacak alan değil. Bu alan için jeotermal elektrik santrali kurulamaz diye bir kanun var ama burada bu kanunu dinlemiyorlar. Ankara’dan işlerini ayarlayıp içme suyu sağlayan bir barajın yakınlarında ve tarım alanının içinde bu santrali kurmak istiyorlar. Bu alanda da güzelim erik ağaçlarını kesip jeotermal kuyusu kazacaklar. Biz buna itiraz ediyoruz. Buralar cennet gibi mekanlar. Bu arsayı densizin biri satmış. Onu da sata sata jeotermalcilere satmışlar. Burada başka bir şey yapacağız diye almışlar. Gerenkova, Dereağzı, Kardeşköy, Kızılcay gibi mahallelerin bulunduğu bu havza içinde zehirli madde salan jeotermal santralinin ne işi var? Aydın’ın içme suyu sağladığı İkizdere Barajı’nın dibine jeotermal kuyu vurup içtiğimiz suyu, tarım arazilerini, çevreyi ve sağlığımızı yok etmek istiyorlar.Burası birinci sınıf tarım arazisi. Buradan çıkacak zehirli duman İkizdere Barajı’yla içme sularının içine girecek. Ankara’ya kadar Vali’ye kadar gittik, başvurmadığımız yer kalmadı bizim ama bizi dinleyen yok. En sonunda kendimizi burada yaktıracaklar” dedi.

Çit ile çevrilen alanın yakınında arazisi bulunan Veysel Eygi, “Biz buralarda jeotermal santral istemiyoruz. Yan taraftaki tarlayı ekip, biçip ekmeğimizi çıkarıyoruz. Yetkilileri köyümüze davet ediyoruz. Gelip sorunlarımızı derdimizi dinlesinler.” şeklinde çağrıda bulundu.

Jandarmanın neden vatandaşın yanında değil de jeotermal firmaların yanında olduğuna anlam veremediklerini ifade eden mahalle sakinlerinden Yasin Toker, “Bu bölgeye gelene kadar üç kez kontrolden geçtik. 100 günden fazla oldu nöbet tutuyoruz. ÇED raporu çıkmadı. Firma da almış olduğu arazinin çevresini çitle çevirmeye başladı. Buraya çitler çekildikten sonra neler yapılacağını biz çok iyi biliyoruz. Biz 20 kilometre uzaktaki jeotermal santralinden çevre yayılan koku ve buhardan rahatsız oluyoruz. Bir buçuk kilometre yakınımızdaki jeotermal elektrik santrali kurulursa evimizi, topraklarımızı, yurdumuzu terk etmemiz gerekecek. Sorunumuzu kime iletmek istediysek ya dinlemedi, ya kapıda çevirdi. Biz savaşmaya devam edeceğiz. Hiçbir şekilde jeotermal santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Biz Aydın’daki son kaleyiz” diye konuştu.