Kitapçıların gözü KDV'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kitap, dergi ve gazetede KDV’nin kalkacağını açıklaması, kitapçı esnafı tarafından olumlu karşılandı. Kitabevi işleten Serkan Karanfil, “Fiyatlar düşerse satış da artar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu hafta TBMM’de görüşülecek bir kanunla kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra indirileceğini açıklamıştı. Kitap ve derginin yanı sıra gazetede de KDV olmayacağını bildiren Erdoğan, “Artık hiç kimse, hiçbir kesim, kültür ve sanatta ülkemizi vasata mahkum edemeyecek” demişti.

Erdoğan’ın bu çıkışına Efeler’deki kitapçılardan destek geldi. Sevgi Yolu’da kitabevi işleten Serkan Karanfil, piyasanın durgunluğundan yakındı. Kitap fiyatlarının son dönemde bir hayli arttığına işaret eden Karanfil, yaz mevsiminde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmanın bu sonucu doğurduğunu anlattı. “Biz kitapları alırken yine KDV ödeyecek miyiz ödemeyecek miyiz? Önemli olan bu” diyen Karanfil, “Fiyat düşerse satış da artar. Bir kişi 30 liraya bir kitap alacaksa, fiyatlar düşerse 15 liraya iki kitap alır. Bazı insanlar hiç kitap okumuyor maalesef. Okuyan belli bir kesim var. Onlar harıl harıl okuyorlar. Alan daha çok kitap alacak” tespitinde bulundu. Popüler kitapların ve klasiklerin daha çok tercih edildiğini dile getiren Karanfil, araştırma – inceleme dalındaki eserlerin de ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.