Kitap okuyana çay - kahve bedava

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğüne Aydın Uluslararası Öğrenci Derneği’nin Efeler’de açtığı ‘Endülüs Kitap Kafe’de üniversiteli gençler, kitap okuyup, ücretsiz çay ve kahve içebilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında, Aydın Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından oluşturulan, ‘Endülüs Kitap Kafe’ Efeler’de hizmete girdi.

Aydın Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ali Aktaş, yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ortaklaşa yürütülen proje kapsamında açılan kafede 2 bin 500 kitabın yer aldığını bildirdi. Söz konusu modelin Millet Kıraathanelerinin gençlere yönelik olan yansıması olduğunu kaydeden Aktaş, “Gençlerin okuma alışkanlığının teşviki yönünde mütevazı bir adım attık. Gençler burada kitap okuyacak, kültürlenecek, kendilerini geliştirme imkanı bulacak. Çay ve içecekler ücretsiz. Tecrübeli bir ekiple çalışıyoruz. Burada bulunulan zaman içinde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Önceliğimiz de Adnan Menderes Üniversitesi’ndeki (ADÜ) uluslararası öğrenciler” diye konuştu.

“HER TÜRLÜ YAZARI OKUYUN”

Açılışa katılan, AK Parti Aydın Milletvekili ve Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ise “Gençler hem kitap okuyucusu hem de gelecekte birer potansiyel yazar. Kitap yazacaksınız. Bu yazdığınız kitapları herkes okuyacak, aydınlanacak. O nedenle kitap okumak hakikaten çok önemli. Bir arkadaş olarak bir dost olarak başucunuzda bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Ben de gençliğimde okudum. Okumaya da devam ediyorum fırsat buldukça. Her türlü yazarı ve kitabı okuyun. Benimsemediğiniz ideolojiler olabilir, farklı görüşler olabilir. Bunları ayrışma anlamında değil, kendinizi daha iyi tanıma anlamında değerlendirin. Bu mekânın açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışa AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, ADÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üniversite öğrencileri de katıldı.