Kitabında Alpler ailesini anlattı

Aydın Valiliği Basın Danışmanı, Yazar Bekir Aygül’ün son kitabı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Alpler Ailesi” okurlarla buluştu.

Daha önce “Çadırın Işığı, Orta Asya’dan Anadolu’ya Esen Yörük Rüzgârı”, “Çadırın Gizemi, Yörüklerin Anayasası”, “Çadırın Gözü, Yeniden Doğuş” kitaplarını kaleme alan Aydın Valiliği Basın Danışmanı Bekir Aygül’ün yeni yayımladığı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Alpler Ailesi” kitabı okurlarla buluştu.

İlk kitabını, eserin kahramanları Hüdayi Özalp, Tevfik Özalp ve Mümtaz Özalp kardeşler ile birlikte Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e takdim eden yazar Bekir Aygül’e Vali Köşger, teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Kitabın içeriğinden bahseden Yazar Bekir Aygül, “Aydın İli Şahnalı Köyü kızlarının dualar eşliğinde, kınalı elleriyle dokuyup tarihte 93 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşına gönüllü katılan 21 genci cepheye uğurlarken teslim ettikleri ‘Şahnalı Sancağı’nın öyküsü Alpler Ailesine dayanmaktadır. Şahnalı Köyü Camii’nin deposunda bir buçuk asra yakın namüsait bir ortamda muhafaza edilen Şahnalı Sancağı’nı, İstanbul Topkapı Sarayı’nda aslına uygun olarak bakım onarımını yaptırdıktan sonra Aydın Valiliği’ne teslim eden Hüdayi Özalp, Tevfik Özalp ve Mümtaz Özalp kardeşlerin, Ataları ve Şahnalıların hatıralarına sahip çıkmaları her takdirin üzerindedir. Alpler Ailesi, hem Sancağın Öyküsünü hem de kendi hatıralarını, dünü, bugünü ve üstlendikleri misyonu kamuoyu ile paylaşmayı ülkesine ve insanlığa karşı bir vazife telakki ettiler. Asalete önem veren, geçmişini unutmadan daima ileriye yürüyen, vatan ve millet sevdalısı bu güzel insanların emellerinin gerçekleştirilmesine vesile olmaktan dolayı bahtiyarlık duymaktayım. ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Alpler Ailesi’ kitabı, Aydın ilinin ticaret ve sanayi hayatının gelişiminde ve dünyaya açılmasında önemli rol üstlenen bir ailenin öyküsünü anlatmaktadır. Kitabın, Türkiye ve Aydın sanayi tarihine meraklı araştırmacılara ışık tutmasını ve faydalı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.