Kışın kilo almak istemiyorsanız spor yapın

Aydın’da havaların soğuması ve günlerin kısalmasıyla birlikte vatandaşların evde geçirdiği süre uzadı. Spor hocaları, vatandaşları daha sağlıklı olmaları için hareketli bir yaşam sürdürmeleri konusunda uyardı.Aydın’ın Efeler İlçesi’nde Power Gym Spor Center salonunda vatandaşlara eğitim veren Mehmet Özen, sağlıklı yaşamak isteyen kişileri hayatının merkezine sporu koyması gerektiğini söyledi.

İlkbaharla birlikte başlayan kilo verme hevesinin havaların soğumasıyla birlikte sona erdiğini ifade eden Özen, kış aylarında kalın giysiler içinde kilolarını saklamaya çalışan kişilerin yaşamlarına hareket katıp spor salonları ve yüzmeye giderek fazla kilolarından rahatlıkla kurtulabileceğini kaydetti.

Kış aylarında günlerin yaz ayları kadar uzun olmadığını vurgulayan Özen, “Kışın ayakta geçirdiğimiz süre çok daha az. Akşam evde ve yatakta geçirdiğimiz süre çok uzun. Beslenme alışkanlığımız tamamen değişiyor. Sıvı gıdalardan daha çok katı gıda tüketmeye başlıyoruz. Zaten hareketsizlik ve sürekli katı gıdalar tüketmekle problemler başlıyor. Vücutta bu dengesizlikten dolayı yağ biriktirmeye başlıyor. Havaların yağışlı, soğuk olması nedeniyle kış aylarında daha çok kapalı ortamlarda spor yapmamız gerekecek. Spor salonlarına gidip düzenli spor ve yüzerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler” dedi.