Kılıçdaroğlu ve Akşener'den gövde gösterisi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Aydın’da düzenledikleri ortak mitingde binlerce vatandaşa seslendi. Liderler, 31 Mart’taki seçimlerde Millet İttifakı adaylarına destek istedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ilkini Denizli’de gerçekleştirdikleri ortak seçim mitinginin ikincisini Aydın’da gerçekleştirdi. Atatürk Kent Meydanı’nı tıka basa dolduran binlerce yurttaşa seslenen liderler, siyasi iktidarın politikalarını eleştirerek, yerel seçimlerde, Millet İttifakı adaylarına oy istedi.

Mitingde ilk sözü alan İYİ Parti Lideri Akşener, “Size ‘Bay Kemal’ diyor ya, bana ‘bu kadın’ dedi. Biz bir yerel seçime gidiyoruz. İnşallah Özlem Başkanı ve bütün ilçelerdeki belediye başkan adaylarını seçeceğiz. Hepi topu bu. Ama Sayın Cumhurbaşkanı önce kendileri yaptılar iki parti bir ittifak. Sonra biz bir ittifak yaptık. Ama sonuç itibarıyla biz olduk ‘terörist’, ‘çete’ Bize oy verenler oldu ‘terörist’ Şimdi niye kızdı? Anlıyorum niye kızdığını. Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren 11 milyon seçmen var. İYİ Parti’ye oy veren 5 milyon insan var. Demokrat Parti ve Saadet’e oy veren bir milyon insan var. 18 milyon insana, çoluğuyla çocuğuyla bu ülkenin 30 milyonuna ‘terörist’ diyen bir Cumhurbaşkanına sözlerini hatırlattığımız için çok kızdı” dedi.

“KİBİR ABİDESİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve MHP Lideri Bahçeli’yi eleştiren Akşener, “Bakın, bunlar her türlü hakareti, çirkin sözü söyleyip iş, koltuk bekasına geldiğinde anında yan yana geldiler” dedi. Ekonominin kötü durumda olduğunu savunan Akşener, “İşçi perişan, her dakika işten çıkarılıp çıkarılmayacağına bakıyor. Emekli perişan, EYT’li saraya takıldı, perişan. Bunun üzerine çiftçi perişan. 6, 6 buçuk liraya mazot kullanıyor. Nasıl ucuza üretecek? Dün içinizden biriydi, milletin adamıydı. Bugün kibir abidesi. Ama ne demişler, ‘kibirlenme padişahım senden büyük Allah var” diye konuştu. Seçmenlere 31 Mart seçimlerine “iktidarın kulağını çekmeleri” tavsiyesinde de bulunan Akşener, 31 Mart’taki seçimlerde AK Parti’nin elindeki pek çok belediyede Millet İttifakı adaylarının galip geleceğine inandıklarını da belirtti.

“ÇERÇİOĞLU, TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ”

Akşener’in ardından kürsüye gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’yla ilgili “Belediye başkanımız şimdi aday. Sizlerin oyları için tekrar size gelecek, size başvuracak. Bir kadın, bir anne. Olağanüstü çalışmalar sergiliyor. Sadece Aydın için değil, sadece Ege için değil, bütün Türkiye’nin gözbebeği bir Büyükşehir Belediye Başkanınız var, onunla gurur duymanız, Onu belediye başkanı seçmeniz, sadece Aydın’da değil, bütün dünyada Türkiye’nin itibarını, kadın – erkek eşitliğini, kadınlara verdiğimiz önemi göstermesi açısından da son derece önemlidir. Sizler Türkiye’ye bir kadın Büyükşehir Belediye Başkanı seçerek olağanüstü mesaj verdiniz. Verdiğiniz mesaj son derece önemlidir” dedi.

“KAVGADAN UZAK DURACAĞIZ”

Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların herkesçe bilindiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte mücadelenin, demokrasi içinde mücadelenin artıları var. Nedir artılar? Hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin inancı, kimliği sorgulanmadan, herkesi kucaklayarak hizmet etmek istiyoruz. Nasıl hizmet edeceğiz? İnsana hizmet edeceğiz, birilerine değil. Çocuklarımızın geleceği için birlikte mücadele edeceğiz. Halka yapılan hizmet hakka yapılan hizmettir. Ben böyle bilirim. Dolayısıyla hep birlikte mücadele edeceksek, demokrasi mücadelesini vereceksek sandığa gideceğiz, sandıkta gerekli dersi vereceğiz. Yanlış yapan insana yanlış yaptığımızı oylarımızla hatırlatacağız. Kavgadan, dövüşten uzak duracağız.”

“BAY KEMAL OLMAK KOLAY DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bay Kemal’ söylemine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Biz olmasak Erdoğan’ın konuşacağı bir konu kalmayacak. Kardeşinize ‘Bay Kemal’ diyerek sanki beni kendisine muhatap etmek istiyor. Benim muhatabım olacak kişinin dürüst olması lazım. Benim muhatap alacağım kişinin namuslu adam olması lazım. Bay Kemal olmak kolay değil. Bay Kemal olmak için malvarlığını kapı gibi millete açıklaman lazım. Bay Kemal olmak için kul hakkı yememek lazım. Bay Kemal olmak için oğluna telefon açıp, ‘paraları sıfırladın mı?’ dememek lazım. Bay Kemal olmak için oğlunu bedelli askere göndermemek lazım. Fakir fukaranın oğlu nasıl gittiyse bizim çocuğumuz da öyle gitti askere. Dolayısıyla Bay Kemal olmak kolay değil. Bana söylediği zaman onu bir komedi filmi gibi gülerek izliyorum ve bunlar aklıma geliyor. Sizin de aklınıza bunlar gelsin” ifadelerini kullandı.

AK Parti ve MHP’ye oy veren seçmene de seslenen Kılıçdaroğlu, bütün yurttaşların sandığa giderken “elini vicdanına koyması” çağrısını da dile getirdi. Konuşmaların ardından, Kılıçdaroğlu ve Akşener, Millet İttifakı’nın belediye başkan adaylarıyla el ele tutuşarak alanı dolduranları selamladı. Liderler, halka karanfil atarken, vatandaşlar da açtıkları pankartlarla desteğini ifade etti.