Kendirlioğlu: Zarar tespit çalışmaları sürüyor

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Büyük Menderes Nehri’ndeki taşkın sonucunda tarım arazilerinde oluşan zarara ilişkin tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin TARSİM sigortası dışında olan vatandaşlara, 1 Temmuz’dan bugüne kadar olan felaketleri kapsayacak ödemelerin yapılacağını açıklamıştı. Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarını değerlendiren Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, daha önce de doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelendiğini ve çeşitli yardımların yapıldığını hatırlattı.

Kendirlioğlu, “Sayın Bakanın açıklamış olduğu olay sadece kapsam anlamında geniş, içeriği tam anlamıyla doldurulmamış bir açıklama. TARSİM dışında zarar gören üreticilerin yararlanacağı anlaşılıyor. Tabii içeriğinin doldurulması gerekiyor. Kim ne şekilde nasıl faydalanacak? Kimlere nasıl verileceği konusunda bir çalışmamız yok. Bu çalışmayı tarım ilçe müdürlükleri yapıyor. Kimler ne kadar bundan etkilendi? Ekilen ürünler nelerdir? Ürünler ne kadar dekarda hangi oranda zarar görmüştür? Bunun tespit çalışmaları yapılıyor. Halihazırda Koçarlı, Bağarası, Söke, Didim’de bazı kısımlar su altında, zarar tespit çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLİK, OLMAZSA OLMAZ”

Çiftçilerin her zaman devletin yanında olduğunun altını çizen Kendirlioğlu, şu görüşleri dile getirdi: “Devletin de çiftçinin yanında olduğundan eminiz. Bu şekilde de olması gerekiyor. Çiftçi her zaman fedakardır. Çünkü üstü açık bir işletmedir. Ne zaman ne şekilde zarar göreceği hiç belli olmaz. Kış şartları böyle yarın yaz şartlarının ne şekilde geleceğini kestirmemiz mümkün değil. Çiftçinin her zaman desteklenmesi ve korunması gerekir. Çiftçilik çok önemli bir meslek. İnsanlığın yaşaması adına çiftçilik, olmazsa olmazlardan birisidir.”