Kendirlioğlu: Ülkemizi doyururuz

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Üreticiler olarak her zaman devletimizin yanındayız. Üretime her şartta hazırız. Üretiriz, ülkemizi doyururuz. Endişeye mahal yok” açıklamasında bulundu.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, koronavirüs tehdidi ve yaşanan gelişmelerle ilgili, “Üreticiler olarak her zaman devletimizin yanındayız. Üretime her şartta hazırız. Üretiriz, ülkemizi doyururuz. Endişeye mahal yok” ifadelerini kullandı.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Kendirlioğlu, koronavirüs hakkında, “Bu hastalık, dünyanın şu anda büyük bir belası. Ciddi şekilde de mücadele ediliyor. Gerek ülkemiz gerek Çin gerekse de Avrupa, bu konuda müthiş bir mücadele ediyor. Sokağa çıkma yasağına kadar varan mücadeleler var. Ülkemizde de tedbirlerin başta alınması bizi mutlu ediyor. Üzen kısmı da var, ilk ölüm gerçekleşti. Vaka sayısı 100 civarında. İnşallah zincir kırılır. Daha fazla vaka oluşmadan sona erer diye umuyoruz” diye konuştu.

“ÜRETİMİN ÖNEMİ ANLAŞILDI”

Çiftçilerin açık havada çalıştığı için biraz daha şanslı olduğunu söyleyen Kendirlioğlu, “Bizim işimiz açık havada olduğu için üretim yapan üyelerimizin büyük kısmı kırsalda, köyde. Bu, hem Aydın için hem de ülke geneli için böyle. Üretimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Küçük bir panikte bile raflar boşalıyorsa, gıda maddelerine hücum ediliyorsa, gıdanın ne kadar önemli olduğunu ve ülkemizde yetişmesi gerektiğini, ithalatın çözüm olmayacağını bu hastalık net olarak bize göstermiş oldu. Ki, biz daha önce de bunun önemini biliyorduk ve söylüyorduk. Devletimiz de bu konuda bize yardımcı olmalı” görüşlerini aktardı.

“KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”

Tanksız, tüfeksiz, kalemsiz, cep telefonsuz olabileceğini ancak gıdasız olmayacağını vurgulayan Kendirlioğlu, şöyle devam etti: “ Bunu düşünürsek üretimin ne kadar önemli olduğunu, kendi kendimize yeterliliğin ne kadar önemli olduğunu net olarak burada vurgulamak gerekiyor. Üreticiler olarak her zaman devletimizin yanındayız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz üretime her şartta hazırız. Üretiriz, ülkemizi de doyururuz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz varız. Halkımızın yanındayız. Hiç kimse üretimle ya da gıda maddeleriyle ilgili panik olmasın. Yeterli stoklarımız var. Yeterli üretimi yaparız, vatandaşlarımız merak etmesin.”

“HAYAT DEVAM EDİYOR”

Çiftçilerin rutin uygulamasını sürdürdüğünü anlatan Kendirlioğlu, “Biz, evlere kapanırsak, üretimden uzaklaşırsak o zaman sıkıntı başlar. Yine yaşamımıza devam edeceğiz ama tedbirli oluyoruz. Yetkililer ve uzmanlar, halkımızı sürekli uyarıyor. Çok hızlı atlatacağımızı umuyorum. Endişeye mahal yok. Hayat devam ediyor. Biz üretmeye devam ediyoruz” dedi.