Kendirlioğlu: Pamuk primlerini dört gözle bekliyoruz

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, artan girdi maliyetlerine işaret ederek, “Çiftçimizin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şey para. Pamuk primlerini dört gözle bekliyoruz” dedi.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk primlerinin bir an önce ödenmesi çağrısında bulundu.

Efeler Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Suat Uğurlu ve Meclis Başkanı Mustafa Çıldır’la birlikte basın toplantısı düzenleyen Kendirlioğlu, geçen sene pamuk primlerinin Mart ayında dağıtıldığını hatırlattı. Bu yıl da çiftçilerin primlerin erken dağıtılmasıyla ilgili beklenti içine girdiğini kaydeden Kendirlioğlu, “Normal şartlarda bizim çiftçilerimiz Mayıs sonunda primlerini alıyordu. Geçen sene böyle bir dağıtım yapılınca bu sene de büyük bir beklenti oluştu. Pamuk çiftçimiz araziye indi, yoğun bir şekilde çalışılıyor. Çiftçinin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şey para. Bu para da nereden gelecek? Pamuk primlerinden gelecek. Aydın çiftçimiz dört gözle pamuk primlerini bekliyor” dedi.

“GÜBRE KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPILMALI”

Artan girdi maliyetlerine dikkati çeken Kendirlioğlu, “Bir torba gübrenin önceki seneki fiyatı 50 – 60 lira civarındayken şimdi bu rakam, 100 ile 135 lira dolayında seyrediyor. Gübrede yüzde 80’le yüzde 100 arasında değişen bir artış kaydedilmiş. Çiftçilerimiz eğer bu pahalılıktan dolayı ürünlere gübre atmazlarsa önümüzdeki süreçte bunun acısını biz üretim anlamında çekeriz. Kalite anlamında çekeriz. Üretim azalır. Bunun maliyeti gübreyi desteklemeden çok daha fazla şekilde ülkemize yansır. Bizim endişemiz bu. En kısa zamanda gübreyle ilgili çalışma yapılmalı. Çok acil bir konu olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“MAZOT DESTEĞİ YETERSİZ”

Akaryakıt, ilaç ve tohumda da maliyetlerin arttığının altını çizen Kendirlioğlu, “Son bir hafta içinde akaryakıta 30 kuruş civarında zam geldi. Akaryakıt 7 liraya yaklaştı. Traktörün deposu bin lira civarında doluyor. Akaryakıt, 8 – 10 saatte de bitiyor. Tarım Kredi, TARİŞ var, Ziraat Bankası’yla ilgili bazı çalışmalarımız var. Artık kredi de yetmez oldu. Çiftçinin kendi anlamında kullandığı limitler de yetmemeye başladı” ifadelerini kullandı. Mazot desteklemelerinin yeterli olmadığını da aktaran Kendirlioğlu, “. Mazotun 3 buçuk, 4 lira olduğu dönemde ‘yarısı bizden’ şeklinde bir kampanya başlatılmıştı. Ama şu anda mazot 7 lira. Hala daha üç buçuğun yarısı gibi düşünülüyor. Şu anda yüzde 10 – 15 oranında bir destekleme var. Güncelleme yapılması gerekiyor” dedi.

“ÇİFTÇİLER UĞRAŞTIRILIYOR”

Bu sorunların yanı sıra sulama birlikleriyle ilgili ciddi şikâyetler aldıklarını da anlatan Kendirlioğlu, şunları kaydetti:

“Geçen sene Ağustos veya Temmuz ayında sulama birliklerine DSİ’den atama yapıldı. Şu anda DSİ’deki memur arkadaşlar yürütüyor sulama birliklerini. Bizzat içerisinde olmayan insanlar kurumları yönetmeye başladığında sıkıntılar ortaya çıkmaya başlıyor. Sulama birlikleri veya tarım, memur zihniyetiyle yönetilemez. Yönetildiğinde de bu tür sıkıntılar had safhaya çıkıyor. Öyle yoğun bir bürokrasi var ki, çiftçilerimiz son derece sıkıntılı. Tapu fotokopilerinden kimlik fotokopilerine kadar her türlü belgeyi tekrar dosyalamak istiyorlar. Hâlbuki biz burada zaten resmi bir kuruluşuz. Bizim verdiğimiz belge çiftçilik belgesi. Bu belgede çiftçinin üzerinde ne kadar tapuyla ilgili kayıt varsa hepsi burada var. O da yetmiyorsa tarım il ve ilçe müdürlüklerinin verdiği belgeler var Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) dediğimiz. ÇKS’yle ya da bizim verdiğimiz belgelerle çiftçimiz trilyonlara varan krediler çekebiliyorken, sulama birliklerine gidildiğinde bu belge kabul edilmiyor. Çiftçiler uğraştırılıyor. Bu ve benzeri konuları birliğimize ilettik. Çiftçinin üzerine bu kadar varmamak lazım.”