Kendirlioğlu: Pamuğa hak ettiği değer verilsin

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamukta primlerin dekar başına 500 kilogramla sınırlandırılmasının doğru olmadığını belirterek, “Pamuğa hak ettiği değer verilsin” dedi.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk üretimi yapılan ilçelerin ziraat odası başkanlarıyla birlikte oda binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Pamukta primlere dekar başına 500 kilogram sınırlaması getirilmesini eleştiren Kendirlioğlu, “Pamuğa hak ettiği değer verilsin” dedi.

Yerli üretimin önemine dikkati çeken Kendirlioğlu, “Tohum sektöründe yaşanan gelişmeler, çeşit seçimine göre, bir dekar alanda bulundurulan bitki sayısı, teknolojik yeniliklerin uygulanması ile birim alandan alınan verim 250-300 kilogramlardan 550-650 kilogramlarda çıkmıştır. Prim, üretimi teşvik amacıyla yapılır. Amaç, dâhili üretimle, ihtiyacımız olan pamuğun büyük bir kısmını karşılamak ise, dekarda 500 kilogramla sınırlama getirilmesi genel amacımızla çelişmektedir. Maç oynanırken kural değiştirilmemelidir” dedi.

Yüksek maliyetlerden dolayı bazı ilçelerde pamuk üretiminden vazgeçen üreticinin pamuk üreticiliğine yeniden dönmediğine değinen Kendirlioğlu, “Akaryakıt, gübre, zirai ilaç, tohum, işçilik gibi ana girdi maliyetlerinin artması buna karşılık ürün fiyatlarında aynı oranda bir artışın gerçekleşmemesi, verilen destekleme primine rağmen, üreticinin alternatif ürünlere yönelmesi, Aydın tarımının tansiyonunu bozacaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE, KENDİ PAMUĞUNU ÜRETMELİ”

Aydın’da pamuk prim dosyası veren 6 bin 873 üreticinin olduğu bilgisini veren Kendirlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hak edilen destekleme prim miktarı ise 230 milyon liradır. Dekardan 500 kilogramın üzerinde kütlü pamuk alan üretici sayısı 2 bin 963, üretim ise 21 bin tondur. Prim desteği ise 17 milyon liradır. Bu da dağıtılacak prim miktarının yüzde 7,3’üne tekabül etmektedir. Kesinti oranının yüzde 4 ve miktarının 10 milyon lira olduğu düşünüldüğünde, üreticimize verilecek paranın ne kadar düşük olduğu görülecektir. Emek yoğun işgücü ve 6 milyon kişinin geçim kaynağı olan pamuğa hak ettiği değerin verilmesi gerekir. Türkiye ihtiyacı olan pamuğu kendi üretmelidir. Bu potansiyel de mevcuttur. Bunun için gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemiz tarımı da yeterince desteklenmesi gerekmektedir.”

Türk çiftçisinin rekabet gücünün yükseltilmesinin eşit koşulların oluşturulmasıyla mümkün olacağının altını çizen Kendirlioğlu, bunun için pamukta belli bir politika oluşturulması ve çiftçinin mağduriyetlerinin giderilmesi çağrısında bulundu.