Kendirlioğlu: Gıda üretiminin can damarıyız

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, Aydın’da törenle kutlandı. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Çiftçilik, dünyada gıda üretiminin can damarıdır” yorumunu yaptı.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Aydın’da tören düzenlendi. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, oda yöneticileriyle birlikte valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Kendirlioğlu, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun 14 Mayıs 1984 tarihinde Hindistan’da yapılan genel kurulunda, çiftçilik mesleğine ve sorunlarına tüm dünyada farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir” dedi.

“ALTIN DEĞERİNDE”

Gıdanın dünyada hayatın devamı için olmazsa olmaz bir ihtiyaç maddesi ve geleceğin dünyasının en önemli silahı olduğunu vurgulayan Kendirlioğlu, “Gıda üretiminin de temel kaynağı, başta o ülkedeki doğal kaynaklar kullanılarak yapılan bitkisel, hayvansal ve orman ürünleri üretimleridir. Çiftçilik, bu kaynakları gıdaya çeviren, ürünlere değer kazandıran ve ekonomiye katkı sağlayan meslek dalıdır. Çiftçilik, dünyada gıda üretiminin can damarıdır” ifadelerini kullandı. Çiftçilere ve çiftçi kuruluşlarına güvenilmesi çağrısında bulunan Kendirlioğlu, “Tarımını ve gıdasını güvence altına alamayan, üreticisini koruyamayan bir ülkenin gelişmesinin mümkün olamayacağını unutmayalım. Gelişmiş ülkelerdeki sektörler arasındaki dengeye ne kadar dikkat edildiğini görmezlikten gelmeyelim. Artık tarımsal ürünlerin bir silah, bir tohumun altın değerinde olduğunu göz ardı etmeyelim” diye konuştu. Kendirlioğlu, pamuk primlerinin Ramazan Bayramı öncesinde ödenmesi çağrısını da yineledi.