Kendirlioğlu'ndan pamuk üreticilerine uyarı

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk üreticisinin ürünlerini yeterli ve zamanında sulaması gerektiğini vurgulayarak, “Bu yapılmazsa verim kaybı yaşanır” uyarısında bulundu.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk üreticilerine, ürünlerini yeterli ve zamanında sulamaları uyarısında bulundu.

Kendirlioğlu, yaptığı açıklamada, diğer bitkilerde olduğu gibi pamukta da sulamanın önemli olduğunu vurguladı. Pamuğun ne zaman su verileceğinin iyi bilinmesi gerektiğini aktaran Kendirlioğlu, “Pamuğun çeşidine, toprağın yapısına göre sulamalar gün anlamında değişebilir. Bizim yöremizde ortalama 3 – 5 kez su veriyoruz. Su sezonu Haziran’da başlayıp Ağustos’ta bitiyor. Sulama, üç aylık bir dönemi kapsıyor. Bu dönemde çiftçimiz zamanında sular ise yeterli sular ise… Bunların ikisi de lazım. Her çiftçimiz kendi tarlasını iyi bilir” dedi.

“DAMLAMA SULAMAYA GEÇİLMELİ”

Modern sulama tekniklerinin pamukta çok mümkün gözükmediğini anlatan Kendirlioğlu, “Pamuk, vahşi sulama teknikleriyle sulanıyor. Çünkü altyapımız müsait değil. Daha önceki atalardan, dedelerden gelen usullerle suluyoruz. İlerde bu teknikten vazgeçip damlama usulü sulamaya geçmemiz lazım. Ancak şu andaki şartlar buna müsait değil. Gelecekte şartlar müsait olduğunda bu tekniğe geçilebilir. Hem suyu daha az kullanırız hem pamuk suyunu daha iyi alır” ifadelerini kullandı.

Bütün işlemler düzgün yapılığında Aydın yöresindeki pamuk tarlalarında dekar başına alınan mahsulün 600 – 650 kilogramlara çıktığının altını çizen Kendirlioğlu, yeterli ve doğru zamanda sulama yapılmazsa verim kaybı yaşanacağını söyledi.

“PRİMLERİN YÜZDE 30’LUK KISMI ÖDENSİN”

Pamuk üreticilerinin Ziraat Odası, TARİŞ ve Tarım Kredi Kooperatifi gibi kuruluşlara müracaat ederek sulama, gübreleme ve ilaçlama konusunda teknik yardım alabileceğini dile getiren Kendirlioğlu, “Haftada bir, gerekirse 3 günde bir ziraat mühendislerimizi araziye çıkararak zararlı böceklerle ilgili çalışmalar yapılıyor” bilgisini verdi.

Pamuk primlerinin yüzde 30’luk kısmının henüz ödenmediğini, girdi maliyetlerinin yüksekliği göz önüne alınırsa çiftçinin bu paraya acil ihtiyacı olduğunu aktaran Kendirlioğlu, 2019’la ilgili prim belirsizliğinin de bir an önce giderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.