Kayalı: Kuşadası'nda kötüye gidiş durdu

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, ilçeyi eski günlerine döndürmek için çalıştıklarının altını çizerek, “Kuşadası’nda kötüye gidiş durdu. İlçemiz, 2021’de pırlanta gibi günlerine yeniden kavuşacak” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, ‘Kuşlar adaya geri dönüyor’ ismiyle başlattıkları çalışmayla ilçeyi eski günlerine döndürmeye çalıştıklarını belirterek, “İlçemiz 2021’de pırlanta gibi günlerine kavuşacak” dedi.

Başkan Kayalı, NTV’de yayınlanan ‘Finans Kafe’ programında Melda Yücel’in sorularını yanıtladı. İlçede yıllar yılı turizmden gelen rantın oluşturduğu bir hoyratlık yaşandığına dikkati çeken Kayalı, “Kuşadası’nda kötüye gidiş durdu. Biz bu kötü gidişi durdurmak için birtakım adımlar attık. İmar yoğunluğunun en fazla olduğu 2 – 3 belediyeden biriyiz. Bütün imar paftalarını dijital ortama aktardık. Herkes, her yerin imar durumunu görebiliyor. İmar durumunu halkın denetimine açtık, şeffaflaştırdık. 4 buçuk yıllık görev süremiz boyunca parsel bazında hiçbir imar tadilatı yapmadık” dedi.

“RÜŞVET VE TEHDİTLE HİÇBİR İŞ OLMAZ”

Kuşadası’nda çok olumlu gelişmelerin yaşandığını anlatan Kayalı, geçen hafta düzenlenen Zeytin Festivali sayesinde ilçenin yeşilinin ve tarım potansiyelinin tanıtıldığını dile getirdi. Kuşadası’nın yalnızca bir turizm merkezi olmadığını, bununla birlikte, Ege Bölgesi’nin önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Kayalı, ulusal çapta düzenledikleri Zeytin Festivali’ni uluslararası boyuta taşımak için çalışacaklarını kaydetti.

Yasalara uygun yönetim anlayışına da vurgu yapan Kayalı, “Kuşadası Belediyesi’nde rüşvetle, tehditle ve iltimasla hiçbir işin olmayacağını herkes anladı. Olacak iş herkes için olur, olmayacak iş de hiç kimse için olmaz. Kuşadası’nı eski günlerine döndürecek, ilçemizi yeniden turizmin amiral gemisi haline getirecek adımları attık” diye konuştu.

2021’İ İŞARET ETTİ

İlçenin en önemli turistik limanlardan birine sahip olduğunu anımsatan Kayalı, 2015’e kadar gelen gemi sayısının oldukça iyi olduğunu aktardı. 2015’ten sonra yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle söz konusu sayının azaldığını söyleyen Kayalı, “2015’te yaklaşık 490 gemi seferiyle 984 bin yolcu gelmişti. 2017’de bu 120 bine indi. 2018’de bu rakam 130 bin gibi duruyor. 2021’de Kuşadası, eski pırlanta gibi günlerine kavuşacak” açıklamasında bulundu.

İlçenin tarih ve kültür mirasına sahip çıkmak için gerçekleştirdikleri çalışmalardan da söz eden Kayalı, bu kapsamda Güvercinada’da ve ilçedeki eski evlerde restorasyon projelerine imza atıldığını sözlerine ekledi.