Karaarslan: Mesleğimizin geleceğinden endişeliyiz

21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, eczacılık fakültelerinin plansız ve kontrolsüz şekilde açıldığına dikkati çekerek, “Mesleğimizin geleceği adına endişeliyiz” dedi.

21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaaslan, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nde mesleğin sorunlarını dile getirdi. Eczacılık fakültelerinin kontrolsüz ve plansız biçimde açıldığını ifade ederek, “Mesleğimizin geleceği adına endişeliyiz” dedi.

Aydın’da 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinliklerinin ilk adresi Valilik önü oldu. 21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan ve oda yöneticileri Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Daha sonra oda binasında basın açıklaması yapan Karaarslan, bilimsel eczacılığın 180 yaşında olduğunu vurgulayarak, “Eczacılık tarihini, insanlığın tarihinden ayıramayız. Tıpkı eczaneleri mahallelerimizden, yani yaşamın içerisinden ayıramayacağımız gibi. Halka en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar; köylerden kentlere, ülkenin her köşesine yayılmış hizmet ağı ile en kolay ulaşılan sağlık çalışanları olarak, kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veriyoruz. Eczanelerimizin kapısından giren, derman arayan hastalarımızın dertlerine ortak oluyor, çözüm bulmak için her koşulda, canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

“İNTERNETTEN İLAÇ ALMAYIN”

Bu seneki temalarını ‘Anne – Bebek Dostu Eczane’ olarak belirlediklerini aktaran Karaarslan, vatandaşlara, “İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın” uyarısında bulundu.

“Eczacılık fakültelerinin, plansız ve kontrolsüz bir biçimde açıldığına şahitlik ediyoruz ve mesleğimizin geleceği adına kaygı duyuyoruz” görüşünü dile getiren Karaarslan, eczacılık fakültelerinin kontenjanının son 7 yılda yüzde 71,7 oranında artırıldığına işaret etti. 2001’de Türkiye’de eczacılık fakültesi sayısının 8 olduğunu, şimdiyse bu sayının 49 olduğunu ifade eden Karaarslan, eczacılık fakültelerinden her yıl 2 binin üzerinde öğrencinin mezun olduğunu hatırlattı.

“BİR YERE VARILAMAZ”

“Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32 bin 900 olarak gösteriyor. Şu anda ise 37 binin üzerinde eczacı bulunuyor” diyen Karaarslan, şunları kaydetti: “Endişelerimiz günden güne artıyor. Sorumluluğumuzun bilinci, mesleğimizin geleceğine, ülkemizin yarınlarına verdiğimiz önem doğrultusunda konunun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz. YÖK’ün yeni açılacak fakültelere dair tek sorumluluğunun onay vermek olmadığını hatırlatıyoruz. Fiziki, sosyal koşulları yetersiz, laboratuvarları ve öğretim elemanları eksik fakülteler ile bir yere varılamayacağının altını çiziyor; YÖK’ü ülkemizin kaynaklarını ve insan gücünü etkin kullanmak adına adımlar atmaya davet ediyoruz.”