“Kanser vakaları artıyor”

Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, jeotermal enerji santrallerinde reenjeksiyon işlemlerinin ve filtrelemelerin yetersiz olduğunu savunarak, “Ağır metaller, atık maddeler besin zincirine karışıyor. Kanser vakalarında artış yaşanıyor” uyarısında bulundu

Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü ve yönetim kurulu üyeleri, Kızılcaköy’de jeotermal enerji santrali (JES) yapılmaması için kurulan nöbet çadırına konuk oldu. Kızılcaköylülerin mücadelesini “onurlu direniş” olarak nitelendiren Karagözlü, Aydınlıların sabahları çürük yumurta kokusuyla uyandığını dile getirdi.

Bunun kükürtdioksit olduğunu aktaran Karagözlü, “Bunun gibi partikül maddeler, nitrojenoksitler, ozon gibi kirleticiler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başladığında biz buna hava kirliliği diyoruz. 3 Ekim 2018’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Adnan Menderes Bulvarı girişindeki hava kirliliği ölçüm cihazının verilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Partikül madde oranı, insan sağlığına zararlı olan eşik değerin 30 katı çıkmıştır” dedi.

“ARSENİKLİ BAMYA YİYORUZ”

Aydın Tabip Odası olarak JES’lerde inceleme yapmak istediklerini ancak buna izin verilmediğini ifade eden Karagözlü, şöyle devam etti: “Gerçekler maalesef bizden saklanıyor. Bizler biliyoruz ki, reenjeksiyon işlemi doğru düzgün yapılmıyor. Filtreleme yetersiz. Geceleri akışkanları derelere attıklarını da biliyoruz. O kadar kötü durumdayız ki, atık maddeler, ağır metaller, radyasyon besin zincirine karışıyor. Ayşe Teyze evde patlıcan yapıyor ama civalı patlıcan yiyoruz maalesef. Arsenikli bamya yiyoruz. Kurşunlu fasülye yiyoruz. Ondan sonra Ayşe Teyze akciğer kanseri oldu, böbreklerinde sıkıntı çıktı deniliyor. Bu ağır metaller vücutta birikiyor, yarılanma ömrü çok uzun olduğu için bizim akciğerlerimizde, sindirim sistemimizde, bağırsaklarımızda ve midemizde sıkıntılara yol açıyor. Kanser vakalarında artış yaşanıyor.”

MENDERES NEHRİ’NDEKİ KİRLİLİK SORUNU

Jeotermal atıkların Büyük Menderes Nehri’ni de kirlettiğini belirten Karagözlü, Büyük Menderes’in, Türkiye’nin ikinci büyük kirli nehri olduğunu kaydetti. Aydın Tabip Odası olarak insan ve çevre sağlığına zarar verecek her türlü adımın karşısında olduklarının altını çizen Karagözlü, ellerinden geldiği ölçüde, Kızılcaköylülerin direnişine destek vereceklerini ifade etti.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de Kızılcaköylülerin yalnızca sağlıklı bir yaşam için mücadele verdiğini vurguladı. JES’lere karşı direnişin 3 yıl önce, Yılmazköy ve Doğanköy’de başladığını hatırlatan Vergili, Kızılcaköy halkının mücadelesini herkesin takdir ettiğini söyledi. Musluca’dan gelen vatandaşların da destek verdiği etkinlikte, Kızılcaköylü kadınlar, ‘Suyumu kirletme’, ‘Bu topraklar bizimdir, bizim kalacak’, ‘Jeotermale hayır’ yazılı dövizler taşıdı.

Köy meydanındaki etkinliğe, Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakçı, Birleşik Kamu – İş’e bağlı sendikaların temsilcileri, Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir de katıldı.