Kamışları 'ney'e dönüştürüyor

Germencik’te zurnacılık yapan Seçim Acar, doğal yetişen kamışları arta kalan zamanlarında özellikle tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından olan ‘neye’ dönüştürüyor.

Germencik’te sazlıklardan kış aylarında toplanan kamışlar, 1 yıl gölgede kurutulduktan sınra uzun ve zahmetli emeğin ardından neyzenlerle buluşuyor. Doğal ortamında yetişen ve ustalarca özenle toplanan kamışlar, atölyelerde boyutlarına göre istiflenerek kurutulmaya bırakılıyor.Bir yıl sonunda içi boşaltılarak uygun aralıklarla delikler açılan kamışlar, yontma ve zımpara işlemlerinin ardından neyzenlerin nefesinde farklı ezgilerle ruha dokunuyor.

Yeni Mahallesi’nde düğünlerde ve eğlencelerde zurna çalarak geçimini sağlayan evli ve 4 çocuk babası Seçim Acar (44), 12 yıl önce bir arkadaşının ney yaptığını görünce kendisini merak sardı. Müzisyenlik yaptığı arta kala zamanlarda da ney yapmaya başlayan Acar, ürettiği neyleri de internet üzerinden Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiyor.

ÜFLEMELİ ÇALGI EKMEK KAPISI OLDU

Zurna çalmayı çok seven Seçim Acar, “Asıl işim zurna çalmak. Bunu yaparken 12 yıl önce bir arkadaş ney yaparken gördüm merak sardım ve yapmaya başladım. Zaman geçtikçe işi geliştirerek ney yapımını ilerlettim. Boş zamanlarımı da değerlendirerek para kazanıyorum. Kargıları Akdeniz ve Ege Bölgesinde sazlıklardan ve dere kenarlarından kesiyoruz. Ney yapımı çok zahmetli bir iştir. Düzeltmesi, temizlemesi, delmesi ve nota ayarının yapılması 3 saati geçiyor. İnternet üzerinden sipariş alarak Türkiye’nin her yerine yolluyoruz. Bu işi yapan Aydın’da iki kişiden birisi benim. Ney yaparken akorduna çok dikkat etmeliyiz. Akortları çok iyi açarak takip etmemiz gerekiyor” dedi.

Acar, neylerin daha gür ve tok ses alabilmek, aynı zamanda dayanıklılığını artırabilmek için yağa batırıldığını ve yağlarken de fındık yağının kullanıldığını belirtti.

51 santim ile 80 santim arasında değişen boylarda yapılan neyler, tanesi 100 lira ile 300 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.