Kahvehanelerde taş sesleri kesildi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan kahvehaneler, sessizliğe büründü.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tehdidine karşı geliştirilen önlemler çerçevesinde kıraathane, kahvehane, çay bahçesi ve kafelerin de içinde bulunduğu birçok ortak yaşam alanını geçici olarak kapatma kararı almıştı.

Bakanlığın bu kararının ardından Aydın’da da saat 24.00 itibarıyla kahvehane ve kafelerin faaliyetleri durduruldu. Vatandaşların yoğun olarak oturduğu, çay – kahve içip okey oynadığı mekânlar, alınan bu kararla birden sessizliğe büründü. Aydın Kahveciler Odası Başkanı Uğur Anbarlı, kahvehanelerin ikinci bir emre kadar kapatıldığını söyledi. Çay ocaklarının da masa – sandalye bulundurmayarak, yalnızca esnafa çay – kahve satma koşuluyla hizmet verdiğini dile getiren Anbarlı, kahveci esnafının bu durumdan ekonomik olarak etkileneceğini belirterek, sosyal güvenlik primleri ve benzeri ödentilerin bir süre ertelenmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.

KAFELER DE KAPANDI

Öte yandan, koronavirüs tedbirleri kapsamında Atatürk Kent Meydanı’nda yer alan ve belediyece işletilen Havuz Kafe’nin de faaliyetlerine ara verildi. Her gün vatandaşlarla dolup taşan Turistik Park’a da sessizlik çöktü. Bakanlığın genelgesi uyarınca Atatürk Kent Meydanı’nda özel sektöre ait kafeteryalar da bu sabah kepenk açmadı.