Kahvecilerden oyun yasağı tepkisi

Aydın Kahveciler Odası Başkanı Uğur Anbarlı, kahvehanelerde salgın nedeniyle okey ve tavla benzeri oyunların kaldırılmasının esnafı zora soktuğunu belirterek, “Kahveci esnafının dayanacak hali kalmadı” dedi.

Aydın Kahveciler Odası Başkanı Uğur Anbarlı, 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayan kahvehanelerde salgın nedeniyle okey ve tavla benzeri oyunların oynatılmaması nedeniyle esnafın zor durumda kaldığına dikkati çekerek, “Kahveci esnafının dayanacak hali kalmadı” görüşünü aktardı.

Anbarlı, yaptığı açıklamada, kahvecilerin okey, iskambil ve tavla benzeri oyunlar olmadığı için işyerlerini açamayacak duruma geldiğini vurguladı. Yüzyıllardır süregelen bir kültür olan kahvecilikten işveren ve ara elemanlarla birlikte yurt genelinde 500 bin kişinin geçimini sağladığına işaret eden Anbarlı, “Bu insanlar kendine günlük yevmiyeli iş aramaktadır. Artık bu sektörde bıçak kemiğe dayandı. Hiçbir yerde hastalık bulaşmıyor kahvede oyun oynanırken hastalık bulaşıyor! Bilim Kurulu ve dünya ülkeleri temasla bulaşmadığını söylüyor. Hastalık çıktı çıkalı kâğıt ve metal para kullanımı hiç kısıtlanmadı. Kâğıttan temastan geçseydi dünyada adam kalmazdı her ne hikmetse kahveciler, halı saha, birahaneciler mi pandemi hastası?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“TELAFİSİ ÇOK ZOR”

Bu durumdan ötürü çok dertli olduklarını kaydeden Anbarlı, “Esnafın işsiz geçen aylarını telafisi çok zordur; bu dilim hükümet tarafından yok, hükümsüz sayılmalıdır esnafın bu dönem içindeki her şeyini hükümet, parlemento afet kapsamına almalıdır. Yazılacak çok şeyleri esnaf bizden istiyor ve bekliyor” sözlerine yer verdi.