“KUTLAMIYORUZ!”

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına Av. Ilgın İstenç Yalçınkaya 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada “4 Ekim Dünya Hayvanlar Gününü kutlamıyoruz” dedi.

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Basın açıklamasında ilk sözü alan Baro Başkanı Gökhan Bozkurt “Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları koruma Günü bazı etkinliklerimiz var. Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu basın açıklaması ile birlikte broşürler hazırladılar. Broşürleri vatandaşlara dağıtıyorlar. Ayrıca hayvan hakları mevzuatı üzerine bir seminer düzenlediler. Hayvanlar da her ne kadar biz dillerini anlamasak da kendilerince bir dile sahip canlılar ve en az bizim kadar yaşamayı hak ediyorlar. Bizim kadar sağlıklı olmayı hak ediyorlar. Ama ne yazık ki bu duyarlılık ülkemizde yerleşmiş değil. Bunun için mevzuat değişikliği ile ilgili bir talebimiz vardı. Ancak bu TBMM’de iradeyi göremedi. Hayvanlara eziyetle ilgili birçok haberler çıkıyor. Bunların yaşandığı bir ülke olmak bize yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 156 BİN HAYVANIN YAŞAMA HAKKI ELİNDEN ALINDI

Hayvan Hakları Komisyonu adına Av. Ilgın İstenç Yalçınkaya ise konuşmasında hayvanlara yapılan eziyete dikkat çekerek “4 Ekim Dünya Hayvanlar Gününü kutlamıyoruz. Bizim bu açıklamayı yaptığımız dakikalarda dünyanın dört bir yanında her türden hayvan mezbahalarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, deneylerde, hayvanat bahçelerinde, faytonlarda ve ismini yazamadığımız birçok alanda köleleştirilmekte, sömürülmekte ve öldürülmektedir. Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin verilerine göre ülkemizde 2016 yılı içinde 1 milyon 156 bin hayvanın yaşama hakkı elinden alınmıştır.200 binin üzerinde hayvan deneylerde kullanılarak öldürülmüş ya da sakat bırakılmış, hayvanat bahçelerinde binlerce hayvan tutsak edilmiş, sadece İstanbul Adalarda 1200’den fazla at çatlayana kadar çalıştırılmıştır. Geçtiğimiz yıl içinde Komisyonumuz tarafından 200’ün üzerinde adli ve idari başvuru yapılmış ancak bunların bir kısmı sonuçsuz kalmış bir kısmı da hayvanların gördüğü zulme orana yetersiz yaptırımlarla karşılanmıştır.Hayvan Koruma Kanununda yapılacak değişiklikler tüm hayvanları koruyacak şekilde genişletilmeli yaşama hakkı ihlalleri ağır yaptırımlarla karşılanmalıdır. 4 ekim Hayvanları Koruma günü vesilesiyle herkesi hayvan kullanımı ve sömürüsünün boyutlarını düşünmeye ve kendi vicdanıyla yüzleşmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.