Jeotermal kaynaklar artık Aydınlıların hizmetinde

Ayter Çiftlik Sahası kaynak kullanımıyla ilgili Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Güriş Holding yöneticileri basın açıklamasında bulundu. İncirliova’da bulanan Çiftlik sahasında son teknoloji kullanılarak modern ve vatandaşın sağlığına zarar vermeyecek bir santralin kurulacağını belirten Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, sözleşme gereği firmanın nakit vereceği 10 milyon TL ile da Ilıcabaşı Mahallesinde bulunan Ayter alanına 5 yıldızlı bir otel yapılıp jeotermal kaynakların Aydınlılara hizmet sunacağı vurguladı.

Ayter Çiftlik Sahası kaynak kullanımıyla ilgili Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Güriş Kurucu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk, Güriş Genel Müdürü Ali Karduman, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur Valilik toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir aya geldi.

Basın açıklamasında konuşan Vali Köşger, Çiftlik jeotermal sahasıyla ilgili sürekli söylenen ama bir türlü yapılamayan jeotermalin Aydın’a model, örnek olacak şekilde proje hazırladıklarını söyledi. Jeotermal kentin ısıtması, soğutması, termal turizm, seracılık alanında kullanılması için bir model uygulama yapacaklarını söyleyen Köşger, çevreye hiç zarar vermeyecek bir noktaya jeotermal santralin kurulacağını belirtti. Kurulacak santralle 2041 yılına kadar sözleşme imzalandığını belirten Vali Köşger, 40 megavat enerji üretecek santralden yıllık 4 milyon valiliğin gelir sağlayacağını ve ilk on yılda yaklaşık 40 milyon TL gelir elde edileceğinin altını çizdi.

“JEOTERMALLER CİDDİ ANLAMDA DENETLENİYOR”

Aydın’ın kaynaklarının kalıcı kendilerinin gelip geçici kişiler olduğunu vurgulayan Vali Köşger, “Aydın sürekli burada olacak ve Aydınlıların menfaatini düşünmemiz gerekir. Ayter sahası dediğimiz sahada bir 5 yıldızlı termal otel yapacağız. Aydınlıların jeotermal enerjiden en büyük şikayetleri, Aydın’a her hangi bir faydasının olmaması. İşte termal suyun Aydınlıların istifadesine sunulması için bu 5 yıldızlı termal oteli aldığımız peşinatla gerçekleştireceğiz. Bu ulusal ve milli menfaatimize olan bir şey. Enerji fakiri bir ülkeyiz. Bütün kaynaklarımızı kullanmak zorundayız. Jeotermal enerji de bunlardan en önemlilerden bir tanesi. Yenilenebilir bir alan. Kamu oyunda bununla ilgili bir takım negatif söylemler var. Onun önüne geçmek için gerekli tedbirleri alıyoruz. Jeotermal santralin kurulacağı yer seçiminde de vatandaşın rahatsız olmayacağı bir noktayı seçeceğiz. Aydın’da jeotermal santraller çok ciddi anlamda denetleniyor. Uygunsuz bir durumda bana bizzat iletsin vatandaşlarımız. Firmalar üç kuruş para kazanacak diye ülkenin geleceğini karartacak çevreyi ortadan kaldıracak şeylere müsaade etmeyiz ” dedi.

SANTRAL 10 YILDA 40 MİLYON TL GELİR SAĞLAYACAK

AYTER alanına yapılacak otelde vatandaşın günü birlik kullanabileceği alanların olacağını ifade eden Vali Köşger, “En modern termal havuzundan tutun her şey olacak. Benden sonra gelecek idarecilerin daha farklı ve üstün düşünceleri olabilir. Tahsilat paylaşımı şeklinde yaptığımız için bu santralden 40 megavat belki de daha fazla bir enerji elde edilecek. 40 megavat gücünde bir santral kurulursa yıllık 4 milyon civar her sene 10 yıl boyunca Aydın Valiliğine akar olacak. Bu da demek oluyor ki 10 yıl içinde 40 milyonluk bir gelir daha valiliğe gelecek ve Aydın’ın ihtiyaçları için valilik bunu kullanır. Sözleşme 2041’e kadar devam ediyor. Biz şartnameyi öyle dizayn ettik ki özel sektörden bu işe teşebbüs eden girişimcimizin de faydasına olacak. Onun da hiçbir şekilde zarar etmesini istemeyiz. O da zarar etmeyecek, Aydın’da zarar etmeyecek. İşallah Aydın şehrinin menfaatine bu santrali kuracağız. İhale şartları yasalar aykırı değil” şeklinde konuştu.

MODERN TESİS YAPILACAK

Yenilenebilir enerjide dünya ülkelerine göre Türkiye’nin henüz yolun başında olduğunu belirten Köşger, “Geç kalmanın dezavantajları olduğu gibi avantajları da oluyor. Geç kalmanın dezavantajını iyi kullanacağız ve gelişen teknolojilerle birlikte çevreye en az zarar verecek, en modern teknolojiyi içeren tesisi kurmak için bir başlangıç yapıyoruz. Aydın’a hayırlı olsun.” diye konuştu.

“GERMENCİK’TEN SONRA İLK VALİLİK KULLANACAK”

Güriş Kurucu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk, işi zamanında yapıp yüz akıyla valiliğe teslim edeceklerini söyledi. Kamu kurumlarında ilk defa termal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistemi Germencik’ten sonra Aydın Valiliği’nin kullanacağını söyleyen Yamantürk, “Belediyelerin jeotermallerle ilgili yaptığı tek şey hamam yapmaktı. İlk defa enerjiyi Germencik’le girdik. Burada enerjiye giriyor. Farklı bir çalışma düzeni de olacak. Biz zaten CED raporu alıyoruz. Germencik’teki kuyu derinliklerimiz 3 bin 600 metreye kadar iniyor. İlk defa bir valilik jeotermal santral yapıyor. Bu örnek olacak. İlk defa termal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren kurum Germencik Belediyesi, sonra valiliktir” diye konuştu.