Jeotermal TBMM gündeminde

CHP’nin Aydın’daki jeotermal enerji santrallerinin (JES) çevre kirliliği oluşturup oluşturmadığına ilişkin grup önerisi iktidar ve muhalefet milletvekillerini karşı karşıya getirdi. Konunun araştırılmasına parlamentodan onay çıkmadı.

CHP, çevre kirliliği oluşturup oluşturulmadığı sıkça tartışılan JES’leri TBMM gündemine taşıdı. Grup Başkanvekili Özgür Özel imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan grup önerisiyle JES’lerin toprak, su ve hava kirliliği üzerindeki etkilerinin araştırılması istendi.

Öneri üzerinde CHP Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, 2007 yılında çıkarılan jeotermal yasasıyla Aydın topraklarında JES’lerin kurulduğunu söyledi. 2011’den sonraki süreçte beş yıl içinde 35 jeotermal santral, bin jeotermal kuyusu açıldığı bilgisini veren Yıldız, “Aydın Türkiye'nin en verimli ovalarına sahiptir yani eskiden Aydın’da şöyle bir söz vardı; dağlarında yağ, ovalarında bal akıyordu ama şu an Aydın’ın dağlarından da ovalarından da zehir akıyor” dedi.

“AYDIN’I TERK EDİYORLAR”

Söz konusu sorunun yalnızca CHP’yi değil, tüm toplumu ilgilendirdiğine dikkati çeken Yıldız, “Üzülerek söylüyorum, eskiden Aydın’a gelen devlet memurları emekli olduktan sonra Aydın’da evini alıp Aydın’da yaşıyorlardı. Çünkü bereketli toprakları vardı, çok güzel havası vardı; bir tarafta denizi vardı, bir tarafta dağda ovası vardı. Ama şu an, beş yıldan beri -Aydın’a gelip devlet memuru olan değil- Aydınlı Aydın’da emekli olduktan sonra –üzülerek söylüyorum- Aydın’ı terk ediyor” diye konuştu.

Parti olarak yatırımlara karşı olmadıklarını ancak yatırım yapılırken çevrenin korunmasını istediklerini belirten Yıldız, konunun tüm yönleriyle araştırılması için, milletvekillerini öneriye olumlu oy vermeye davet etti.

“ZARARLI FAALİYET HALİNE GELİYOR”

İYİ Parti Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Kızılcaköy halkının JES direnişini tebrik ettiğini söyledi. Aydın yöresindeki JES’lerin ağır çevre tahribatına yol açtığını savunan Sezgin, “Aydın deyince binlerce yıllık bir tarih, binlerce yıllık tarımsal üretimden söz ediyoruz ve Türkiye için çok önemli bir tarım gelişme perspektifinden bahsediyoruz. Bunları JES’ler vasıtasıyla maalesef, maalesef yok sayıyoruz. Elbette biz enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, enerji kaynaklarının mümkün mertebe doğal, yenilenebilir kaynaklar kullanılarak sağlanmasına karşı değiliz, olamayız ve bu konuyu iyi biliyoruz. Ancak, mevcut jeotermal tesislerin bir yandan denetimsizliği diğer yandan işletmelerin maliyeti düşürme arayışları olayı tamamen zararlı bir faaliyet hâline getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

"AYDIN'DA YÜZDE 17"

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı da, öneri üzerinde, grubu adına konuşma yaptı. Aydın’ın bir tarım kenti olduğunu dile getiren Posacı, nüfusun büyük bölümünün geçimini tarımla sağladığını kaydetti.

Kanserden ölüm oranları hakkında, bazı çevrelerin, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini öne süren Posacı, şu görüşleri dile getirdi:

“Önerge sahibimiz şöyle demiş: “Türkiye'deki kanserden ölüm oranı yüzde 18, Aydın’da yüzde 42.” Hata burada başlıyor, böyle bir oran yok arkadaşlar. TÜİK rakamlarını aldığımızda… Rakamlar burada, 2013’teki, 2014’teki, 2015’teki, 2017’deki rakamlar. 2017’de Türkiye'de yüzde 19, Aydın’da yüzde 17.”

Jeotermalin katma değerinden yararlanma konusunun tartışılması gerektiğini dile getiren Posacı, söz konusu enerji potansiyelinin seracılıkta, konutların ısıtılmasında ve termal turizmde kullanılabileceğini aktardı.

BÜYÜKŞEHİR’E ELEŞTİRİ

Konuşmasında Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni de eleştiren Posacı, “Büyükşehir Belediyesinin Sultanhisar sahası var. AK PARTİ’li belediye başkanı arkadaşımız aldı o sahayı. O sahayı maalesef Korelilere satmaya çalışıyorsunuz. Bu enerjiyi şehir ısıtma soğutmasında kullansak kötü mü olur? Kurutmada kullansak kötü mü olur? Biz jeotermali kuralına göre işletmeye talibiz. Şöyle arkadaşlar: Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydim ben geçen dönemde. Orada önerge verdik, büyükşehirde 3 parti olarak, MHP, CHP, AK Parti olarak. Çevre zararı nedir? Bu konuda hamaset yapılıyor. 1 milyon TL bütçe ayrıldı. Ne yapıldı? Yine hiçbir şey yapılmadı” değerlendirmesinde bulundu.

Posacı, Aydın’ın arıtma tesisinin 1994’te yapılan tesis olduğunu belirterek, yenisinin hala yapılamadığını dile getirdi.

“16 YILDIR SİZ YÖNETİYORSUNUZ”

Posacı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine yanıt vermek için söz alan CHP’li vekil Yıldız, “Değerli milletvekilim geldi burada kendisi itiraf etti zaten, “Bu enerjiyi jeotermal elektrik santrale değil de evlerin ısıtmasında, seracılıkta kullanalım.” dedi, zaten bizim istediğimiz bu. On altı yıldan beri CHP yönetmiyor burayı, on altı yıldan beri siz varsınız, siz. İşte Sevgili Vekilim, bu komisyonun kurulmasını bunun için istiyoruz. Eğer Büyükşehir'in hatası varsa, arıtması çalışmıyorsa işte gidip onu araştıracağız, onun için istiyoruz bunu. Büyükşehir arıtması devamlı çalışıyor ama üzülerek bir şey daha söyleyeyim: Bazı yeni arıtmalarımızda maalesef bakanlıklardan izin alamıyoruz, beş yıldan beri o bakanlıkların kapısını çalıyoruz, yeni bir arıtma yapacağız Aydın’a ama maalesef, izin alamıyoruz” dedi.

Yapılan oylamada CHP’nin önerisi reddedildi.