İstihdam Fuarı kapılarını açtı

Aydın’da bu yıl 8’incisi düzenlenen ve işverenlerle iş arayanları bir araya getiren İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı. 70 firmanın stant açtığı fuar, 12 -13 Nisan tarihlerinde açık kalacak.

Aydın 8. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle kapılarını açtı. 70 firmanın stantlarının bulunduğu fuar, 12 – 13 Nisan tarihlerinde açık kalacak.

Açılış töreninde ilk sözü alan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, işsizlik ve istihdam konusunun yalnızca Türkiye’yi değil, tüm dünya ülkelerini ilgilendirdiğini kaydetti. İşsizlikle mücadele noktasında kamu ve özel sektörün ortaklaşa hareket etmesinin önemini vurgulayan Aktürk, “2023 vizyonuyla dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedeflerini gerçekleştirme doğrultusunda hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Hiç şüphe yok ki bu konuda en mühim meselelerimizden birisi de istihdamı artırabilmek ve geliştirebilmektir. Bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2017’de başlatılan istihdam seferberliği sürüyor. 2019’un Şubat ayı içerisinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’un himayelerinde yeni bir istihdam seferberliği başlattık. Bu istihdam seferberliğimizde başta kadınlar, engelliler ve gençler olmak üzere istihdamında güçlük çektiğimiz gruplara yönelik ve iş arayan vatandaşlarımıza ve işçi arayan işverenlerimize çok güçlü destekler, teşvikler ve programlar uyguluyoruz” dedi.

Söz konusu programlardan birisinin de istihdam fuarları olduğunu kaydeden Aktürk, büyükşehirlerde ‘fuar’, diğer illerde ise ‘kariyer günleri’ adıyla etkinliklerin düzenlendiğini aktardı. Fuarlar ve kariyer günleri sayesinde işverenlerle iş arayanların tek çatı altında buluştuğunu söyleyen Aktürk, teşvik paketleri hakkında da bilgiler verdi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifleriyle başlatılan istihdam seferberliği kapsamında yoğun çalışmaların devam ettiğine işaret ederek, “Ülkemizin ekonomik alan başta olmak üzere pek çok alanda zor duruma girmesini isteyen bazı kişilere karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına sessiz kalmayan yatırımcılarımız istihdam konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirmişlerdir. Bizler yeni dönemde üniversite – sanayi işbirliğinin en üst düzeye çıkarılarak yetişmiş insan gücünü oluşturma adına ADÜ olarak görev ve sorumluluğumuzun bilinciyle hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRLÜ TAKDİRİN FEVKİNDE”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise İŞKUR Genel Müdürlüğü’nün 1960’lardan beri var olduğunu hatırlatarak, “Bizim öğrenciliğimiz sırasında Ankara Kızılay’da önünden geçtiğimiz bir genel müdürlük binası vardı. Ne yaptığını, ne ettiğini bilmezdik. Belki kurulduğu sırada aslında ülkemiz açısından hayıflanacak bir durum olan yurt dışına işçi gönderme dışında ne yaptığını kimsenin bilmediği bir kurum. Şimdi gelinen noktada iş gücü piyasasının başat aktörlerinden biri haline geldi İŞKUR Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri. Bundan dolayı emeği geçen ilgilileri tebrik etmek istiyorum. Çok güzel bir rol ifa ediyorlar. İnsanların evine ekmek götürmesine vesile oluyorlar. Bu her türlü takdirin fevkinde olan bir şey” dedi.

Aydın’da ‘Ben çalışmak istiyorum’ diyen her bireye iş olduğunun altını çizen Köşger, arz ve talebin buluşturulmasının önemli olduğunu, fuarın da bu anlamda önemli bir işlev üstlendiğini anlattı.

Konuşmaların ardından Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Daha sonra fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Protokol, oluşturulan stantları gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Açılış törenine kurum müdürleri, sivil toplum ve meslek kuruluşu ile siyasi parti temsilcileri de katıldı.