İstanbul Sözleşmesi yaşatır

Türkiye’deki ilgili ve yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağıran Aydın 7 Eylül Gençlik ve Spor Kulübü Genel Kaptanı Asuman Oğuzhan, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” vurgusunda bulundu.


Son dönemde Türkiye kamuoyunda tartışılan gündem maddelerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili bir çıkış da Aydın 7 Eylül Gençlik ve Spor Kulübü’nden geldi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Kaptan Asuman Oğuzhan, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkılması çağrısında bulunarak, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

Kadına yönelik şiddetin kanayan bir yara olmakla birlikte bir insanlık suçu olduğuna işaret eden Oğuzhan, “Her gün sayısız kadın şiddete maruz kalıp öldürülürken Türkiye’de bu sözleşmeden çıkmanın tartışılması bizleri derinden üzmüştür. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara yönelik şiddetle mücadelenin etkin bir şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini adım adım tarif ederek şiddetle mücadelenin temel ilkelerini anlatan bir metindir” dedi.

“SAHİP ÇIKILSIN”

İstanbul Sözleşmesi’nin 2012 yılında TBMM’deki tüm partilerin uzlaşmasıyla imzalandığını ve birçok ülkeye örnek teşkil ettiğini aktaran Oğuzhan, “Bu kararlılığın devam etmesini diliyor, ülkemizdeki ilgili ve yetkili kurumları sağduyuyla İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ülkemizde kadına yönelik şiddet eylemlerinin olmadığı, kadın ve erkeğin eşit olduğu bir yaşam istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına Kulüp Başkanı Mustafa Yılmaz, kulüp yöneticileri ve futbolcular katıldı.