İsmet Sezgin'e vefa

Efeler Belediyesi’nce eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin’i anma programı düzenlendi. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Sezgin’in Türk siyasetinde hoş bir seda bıraktığını kaydetti.

Türk siyasetinde ‘İsmet Abi’ olarak bilinen eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, memleketi Aydın’da Efeler Belediyesi’nce düzenlenen programla anıldı.

Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’ndeki programın açılışında söz alan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Sezgin’le yaşamlarının 3 kez kesiştiğini anlatarak, “Birincisi, Çine’de ilkokuldayken Okul Müdürüm Güzide Hoca Hanım, Ali İhsan Bey, okula gelirken yanlarında genç birisi vardı. Sınıfa geldiler, müfettişlerden alışkınız. Müfettiş geldi zannettik, öğretmen beni kaldırdı, iki soru sordu. Tabii zeki olduğum için bildim. Sonra dedi ki, ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ Ben de ‘Siz necisiniz?’ dedim. ‘Ben milletvekiliyim’ dedi. ‘Ben de ondan olacağım’ dedim” ifadelerini kullandı.

TBMM’nin 20’nci yasama döneminde merhum Sezgin’in TBMM Başkanı olduğunu, kendisinin de milletvekili olduğunu dile getiren Atay, “Bir kesişme noktası daha var. Biraz önce gördünüz, 1966 – 1967 yıllarında Gençlerbirliği Spor Kulübü’nde başkanlık yaptı. Ben de Gençlerbirliği’nde 12 yıl genel sekreterlik yaptım. O’nun Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda özel bir koltuğu vardı. Başka hiçbir yere oturmazdı, sadece oraya otururdu” dedi.

“HAYIR OYU KULLANMIŞTI”

Sezgin’e duyduğu hayranlığın temelinde yatan olayı anlatan Atay, şöyle devam etti: “CHP ve MSP koalisyon kurmuştu. Daha Kıbrıs çıkarması olmamıştı. MSP o aralar kendi düşüncelerine uygun yasalar çıkarmak için diğer partilerle birleşerek komisyonlarda işler yapıyordu. Bunların bir tanesi de Cuma gününü tatil etme konusuydu. Böyle bir istekte bulundular. Sayın İsmet Sezgin, ‘hayır’ oyu vererek bizi şeriatla yönetilen ülkelerdeki gibi Cuma gününün tatil değil, Pazar gününün tatil olmasını sağladı. O nedenle benim siyasetçilere olan hayranlığım ve bakışım çok değişti. Geçmişte hoş seda bırakmak istiyordu. Bu kalabalık, bu coşku, bu heyecan, bu sevgi O’nun ne kadar iyi bir insan olduğunu gösteriyor. Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.”

SEZGİN’İ ANLATTILAR

Atay’ın konuşmasının ardından Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri, Dr. Öğretim Üyesi Evin Erden Topoğlu yönetiminde hazırladıkları çok sesli koro konserini sundu. Daha sonra zeybek gösterisi gerçekleştirildi.

Gösterilerin ardından söyleşi kısmına geçildi. İsmet Sezgin’in damadı Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Tamer Levent’in başkanlık ettiği oturumda İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Önder Cesur, Dr. Öğretim Üyesi Adil Adnan Öztürk, Avukat Adnan Çukur, Ahmet Gözen, Habip Aydoğdu ve Yüksel Önder Maden, Sezgin’i anlattı.

ÇERÇİOĞLU DA KATILDI

Söyleşinin ardından yine merhum İsmet Sezgin’in fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi. Program, kokteylle son buldu.

Etkinliğe, Sezgin ailesinin fertlerinin yanı sıra, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, 23. Dönem Aydın Milletvekili Recep Taner, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.