İncirde 85 bin tonluk rekolte beklentisi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Ege Bölgesi’nin 2020 yılına ilişkin kuru incir rekoltesi beklentisinin 85 bin 585 ton olacağının öngörüldüğünü bildirdi. Tunç, fiyatların üreticide memnuniyetsizliğe yol açması halinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye gireceğini de söyledi.


Aydın Ticaret Borsası’nın (ATB) Erbeyli’deki Soğuk Hava Deposu’nda 2020 – 2021 kuru incir sezonu açılış töreni düzenlendi. Burada konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Elde edilen veriler neticesinde, 2020 yılı Ege Bölgesi kuru incir rekoltesinin 85 bin 585 ton olacağı öngörülmektedir” dedi. Tunç, fiyatların üreticide memnuniyetsizliğe yol açması durumunda TMO’nun devreye girerek müdahale alımı gerçekleştireceğini de duyurdu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Türkiye’deki kuru incir üretiminin yüzde 61’inin Aydın’da gerçekleştirildiğini belirterek, “Buna bağlı olarak dünya incir üretiminde de lider konumundayız. 2019 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz 284 milyon dolarlık ihracatla dünya ticaretine yön vermekteyiz” dedi.

ATB olarak yenilikçi sürdürebilir projelere imza atmayı amaçladıklarını vurgulayan Çondur, bu tesis sayesinde kuru incirin şoklanarak, soğuk havada, kaliteli şekilde tüketiciye ulaşmasının amaçlandığını aktardı.

7 MİLYON İNCİR AĞACI VAR

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Aydın’ın lokomotif olduğu ürünlerin başında incir, pamuk ve çileğin geldiğini anlattı. Sektörde yaşanan sıkıntılar karşısında devletin müdahale alımı yaptığını anımsatan Posacı, bereketli bir sezon diledi.

Aydın’da 7 milyon civarında incir ağacı bulunduğu bilgisini veren AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ise “7 milyon civarında incir ağacı var şehrimizde. Kuru incirin Türkiye’deki yüzde 80’ini, normaldeki üretimin de yüzde 62’sini karşılayan bir şehirde, böyle güzel bir tesise de başlangıç vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. 151 civarında da işletmemiz var. İhracatımız geçen yılki rakamlara göre 750 milyon dolar civarında, bunun hakikaten 3’te biri incirden karşılanıyor. Bu önemli bir şey” diye konuştu.

“KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise Aydın denince incirin, incir denince Aydın’ın akla geldiğine işaret ederek, kuru incir sezonu açılış törenlerinin geleneksel hale gelmesi gerektiğini söyledi. Salgınla mücadele döneminde gıdanın önemine değinen Savaş, hükümet olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek, “Kalkınma yerelden başlar. Yerel dinamikleri hayata geçirmemiz lazım” yorumunu yaptı.

Vekillerin ardından söz alan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Bakan Pakdemirli’nin Hatay’daki yangının koordinasyonu için bölgeye gittiğini, bu sebeple Aydın’daki törene katılamadığını aktardı.

“İNCİRİN ÜNÜ SINIRLARI AŞTI”

Türkiye’nin birçok üründe olduğu gibi incirde de ‘gen merkezi’ konumunda olduğuna dikkati çeken Tunç, şöyle konuştu: “İncir, dünyada sayılı ülkede üretilebiliyor. Aydın da bu ender ekolojiye sahip bir cennet köşesidir. 7 milyonu aşan incir ağacı varlığıyla, Aydın incirinin başşehri, Aydın incirinin ünü ülke sınırlarını aşıp dünya markası olmuştur. Aydın, sadece bölgenin değil, ülke ekonomimizin en temel lokomotif şehirlerden birisidir. Aydın, bire bin veren toprakların çalışkan ve emektar insanlarının şehridir.”

Türkiye’nin incir üretiminde dünyada birinci sırada olduğundan söz eden Tunç, incirin yüzde 61’nin Aydın’da üretildiğini dile getirdi. İncirin Aydın’da 16 bin aileye gelir kapısı olduğunu kaydeden Tunç, 2019’da 268 milyon dolarlık incir ihracatı gerçekleştiği bilgisini verdi.

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Yardımcısı Tunç, “Rekolte tahmin komisyonları 19 – 28 Ağustos 2020 tarihlerinde hem saha çalışmalarını hem de üreticilerle yapılan birebir görüşmeleri tamamladılar. Bu yıl iklimsel faktörlere bağlı olarak bazı bölgelerimizde rekolte kısmen etkilendi. Elde edilen veriler neticesinde, 2020 yılı Ege Bölgesi kuru incir rekoltesinin 85 bin 585 ton olacağı öngörülmektedir. Tüm üreticilerin emeğine, eline sağlık. Biz de elimizdeki bu değerin kıymetini çok iyi biliyor, üretimi desteklemek, ihracatı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Tunç, “Geçen yıl üretimde yaşanan artış sebebiyle kuru incir fiyatlarında yaşanan düşüşü engellemek ve oluşabilecek üretici mağduriyetlerini önlemek amacıyla TMO olarak cumhuriyet tarihinin ilk defa kuru incir alım fiyatını A 4 kalite için 16 lira olarak açıkladık ve Tariş İncir Birliği ile işbirliği içinde alımlara başladık. Çiftçilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİMİZİ ASLA MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

“Kuru incirin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz” diyen Tunç, şu görüşleri aktardı:

“Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız TMO’yu bu yıl da kuru incir alımı için görevlendirdi. TMO’nun kuru incir alım görevi, şu andaki fiyatlara bakarak izlemeye devam edecektir. Şayet fiyatlar çiftçi memnuniyetsizliğine sebep olacak noktaya gelirse TMO, hemen devreye girecek ve alım yapmaya başlayacaktır. TMO ile Tariş İncir Birliği arasında işbirliğine gidildi. Birazdan protokol imzalanacak. Kuru incirde de gereken tüm hazırlıklar tamamlandı. Gerekirse14 Eylül’den itibaren Germencik ve Nazilli’de Tariş İncir Birliği alım noktalarında başlayacaktır. TMO, sunulan incirin tamamını alacak bütçeye ve depo kapasitesine sahip. Üreticimizi asla mağdur etmeyeceğiz.”

“DÜNYADA BİRİNCİYİZ”

Programda son sözü alan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ise Aydın’ın incir üretiminde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada birinci sırada olduğunu vurgulayarak, 16 bini aşkın çiftçinin geçimini incirden sağladığına değindi. Her geçen gün yeni alanlar ortaya konduğunu kaydeden Aksoy, İyi tarım ve organik uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan tarafından incir alımına ilişkin protokol imzalandı. Törenin ardından protokol ve konuklar, tesisi gezerek incelemede bulundu.