"İncir üretimini artırmamız lazım"

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “İncir, Almanya’da, İsviçre’de yetişseydi eczanelerde ilaç olarak satılırdı ve üzerinde prospektüsü falan olurdu. Bize tane tane satarlardı. Bu nedenle incir üretimini ve kalitesini artırmamız lazım” dedi.


Aydın Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü’nce Nazilli’ye bağlı Bağcıllı Mahallesi’nde İncir Kurutma Seraları Dağıtım Töreni düzenlendi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, burada yaptığı konuşmada, 25 yıl önce İzmir’in Beydağ Kaymakamı olduğunu anımsattı. O dönemde de kestanenin, incirin sorunlarıyla ilgilendiklerini aktaran Köşger, “Dağlara yabancı değilim. Bu ülkeyi, bu dağları seviyoruz. Bu ülkenin her tarafını seviyoruz. Ayrıca ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz yerlerle de daha fazla gönül bağımız oluşuyor. Bu dağlarla gönül bağımız var” diye konuştu.

İncirin, Allah’ın insanlara bahşettiği en değerli ürünlerden olduğunu vurgulayan Köşger, “Dünyada karşılığı var. Dünyada önemli bir ihracat ürünümüz. Hatta bazıları şöyle söylüyor, ben de katılıyorum. Eğer bu ürün Almanya’da, İsviçre’de yetişseydi eczanelerde ilaç olarak satılırdı ve üzerinde prospektüsü falan olurdu. Bize tane tane satarlardı. Allah’ın bol bol verdiği bu nimetin kadrini, kıymetini çok da bildiğimizi söyleyemem. Bundan sonra yapacağımız şey bu ürünün kalitesini ve kantitesini artırmak” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 32 adet kurutma tüneli dağıtılacağını bildiren Köşger, önümüzdeki süreçte devamının da geleceğini dile getirdi.

“İNCİR, KEREVİTLERDE KURUTULMALI”

Aydın Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş ise Aydın’ın Türkiye’de en fazla incir üretilen bölge olduğunu belirterek, “Yaklaşık 185 bin ton incirimiz var. Biz bunun yaklaşık olarak 60 bin tonunu kuru incir olarak değerlendiriyoruz, 40 bin tonunu ihraç ediyoruz. Bundan 75 milyon dolar oranında gelir elde ediyoruz. Kuru incir üretimimizin yüzde 10’u ekstra, yüzde 25’i birinci sınıf incirlerden oluşmakta. Kaliteli incir üretimini artırmak için üretim ve depolama aşamasındaki tedbirlere önem verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Hasat sonrasında oluşan kalite kayıplarının önlenmesi için kurutma işleminin kerevitlerde yapılması gerektiğine dikkati çeken Aktaş, “Toprak ve yabancı otlarla temas olmamalı, gece kerevitler örtülmelidir. Küf oluşumunun önlenmesi için tam kurutma sağlanmalıdır. Aydın’da incir alanlarının yüzde 2’sinde organik incir üretimi yapılmakta. İncirin kalitesini artırmak için projeler yürütüyoruz. Bu projelerden birisinin teslim törenini bugün burada yapacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, incir üreticilerine kurutma tüneli teslim belgeleri takdim edildi. Vali Köşger, kurutma tünellerinden birisini gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Törene ilçe kaymakamları, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, kurum müdürleri, incir üreticileri ve vatandaşlar katıldı.