İhracatlık nar hasadı başladı


Yaş meyve ihracatında önemli paya sahip olan Aydın’da nar üreticileri, ihracatlık Hicaz Narı hasadına başladı. Sultanhisar İlçesinde hasadı yapılan narlar başta Kanada, Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Geçtiğimiz sezon Türkiye’de üretilen narlardan 179 bin 850 tonu yurt dışına ihraç edilirken bu yıl bu rakamın daha da yükselmesi bekleniyor.

Aydın’ın Sultanhisar İlçesinde bin dönüm alanda yetiştirilen narların olgunlaşmasıyla birlikte üreticileri hasat telaşı sardı. Nar hasadının başlamasıyla birlikte Aydın’daki üreticiler, ürünlerin uzun ömürlü olması için meyveleri makas yardımıyla özenerek topladı. Kasalara yerleştirilen narlar, boylarına ve kalitesine göre ayrı kasalara yerleştirilerek ihraç başta Kanada ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Kalitesi düşük ve yarık narlar ise meyve suyu olarak fabrikalarda işleniyor.

SULTANHİSAR’DA BİN DEKARDA NAR ÜRETİMİ YAPILIYOR

Hasat yapan tarlada işçilerle bir araya gelip üreticilere bereketli bir sezon dileyen Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, “Sultanhisar meyve üretiminde meyve çeşitliliğiyle tanınan bir yer. Bu sene de tam hasat zamanındayız. Yaklaşık bin dönüm arazide nar hasadı gerçekleştiriyoruz. 2007 yılından itibaren nar bahçelerimizin sayısı arttı. Burada üretilen narların büyüklüğü, kalitesi, kalibresi ihracata uygun olduğu için Sultanhisar’ın narı başta Hollanda olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine ihraç edilmektedir” diye konuştu.

AYDIN NARI AVRUPA ÜLKELERİNE VE RUSYA'YA İHRAÇ EDİLİYOR

Nar üreticisi ve Sultanhisar Tarım ve Orman İlçe Müdürü Dr. Taner Bozbek, “Bölgemizde nar hasadı başlamış olup yaklaşık bin dekarda Sultanhisar bölgesinde nar üretimi yapılmakta. Ürünlerimiz doğrudan ihracatçı firmaların eliyle özellikle Avrupa ülkelerine ve Rusya’ya ihraç yapılmakta. Kaliteli ürünler ihraç edildiğinde geri kalan kalitesi düşük, çatlak ürünler de suluk olarak fabrikalarda değerlendirilmekte” dedi.

Hasat yapan işçilerden Selma Ören ise, “Narların olgunlaşmasıyla birlikte hasat yapmaya başladık. Özenerek topladığımız narları boylarına göre kasalara yerleştiriyoruz. Ezilmemesi ve uzun ömürlü olması için özen gösteriyoruz. Toplamış olduğumuz narlar fabrikalarda işlenip yurt dışına ihraç ediliyor” ifadelerini kullandı.