Manifaturacılar semt pazarlarını geri istiyor

Aydın Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Kamil Tavil, manifaturacı esnafının mahalle aralarında kurulan semt pazarlarına dönmek istediğini ifade etti.


Aydın Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Kamil Tavil, manifaturacı esnafının yeni normalleşme adımları kapsamında, semt pazarlarının yeniden kurulmasını istediğini bildirdi.

Manifaturacı ve tuhafiyeciler açısından Salı Pazarı’nın önemine işaret eden Tavil, “Can damarımız orası bizim. Sadece manifatura ve tuhafiye esnafını değil, manavları, müstahsilleri, ayakkabı, züccaciye ve bakkaliyeyi ilgilendiren geniş çaplı bir durum. Dolayısıyla şu anda sadece Salı Pazarı’nı baz almak değil de, semt pazarlarının geri gelmesini talep ediyoruz. Hükümetin gevşetme çalışmalarına istinaden bizim de bu eski yerleri talep etmemizin gayet normal ve olağan olduğunu düşünüyoruz. Salı Pazarı’yla ilgili gerek Pandemi Kuruluyla, gerekse de vali beyle, kaymakamla, belediye başkanıyla, zabıta müdürlüğüyle ciddi ve uzun süreli görüşmelerimiz oldu. Diğer oda başkanlarıyla da oldu” dedi.

“CUMARTESİ PAZARI’NDAN BAŞLANABİLİR”

“Salı Pazarı, ucu bucağı olmayan, girişi çok olan, zapturapt altına alınabilecek bir pazar değil” diyen Tavil, şöyle devam etti: “Bunu anlarım ancak diğer pazarların geri gelmemesiyle ilgili bir sıkıntımız var. Madem gevşeme başladı hiç olmazsa Cumartesi Pazarı – zapturapt altına alınabilecek bir pazardır – oradan başlayıp bizi Efekent Pazarı’na mahkûm etmenin bir anlamı yok. Efekent Pazarı’nın pazarcının rahat etmesi anlamında fiziki şartları uygun olabilir ancak buraya köylü gelmez. Buraya müstahsil gelmez. Dolayısıyla burada bir akıcılık yok. Siz haftanın 3 – 5 günü pazar kurmakla bu işi aşamazsınız. Salı Pazarı, çevre ilçelerin geldiği ciddi bir potansiyeli olan bir pazar. Bizim talebimiz geri gelmesi yönünde.”

Salı Pazarı’nda belediyeye kayıtlı bin 350 esnaf olduğunu, yerleşik esnaf da dâhil edilince bu sayının 2 bin 500’lere çıktığını aktaran Tavil, semt pazarlarının eski yerinde kurulmasının yalnızca kent merkezindeki pazarlara gidip geçimini temin eden üyeleri açısından da olumlu olacağını sözlerine ekledi.