Lokantacı esnafı gün sayıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında oturma alanları kapatılarak sadece paket ve gel / al servis usulüyle çalışmasına izin verilen lokantacı esnafı, masaya servis yapabileceği günleri dört gözle bekliyor.


Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele önlemi kapsamında lokantaların oturma alanları, 21 Mart’ta kapatılmış, lokantalarda yalnızca paket ve gel / al servis usulüyle hizmet verilmesine olanak tanınmıştı. Aydın’daki lokantaların çoğu, bu süreçte faaliyetlerine geçici olarak ara vermişti.

‘Kontrollü sosyal hayat’ döneminde berber, kuaför ve AVM’lerin açılmasının ardından lokantacı esnafı da sosyal mesafe kurallarına uyarak hizmet vermek istiyor.

Sevgi Yolu’nda faaliyet gösteren Lezzet Lokantası’nın işletmecilerinden Fatih Artunç, dükkânlarının uzun süredir kapalı olduğunu, bayram öncesinde paket servis için açtıklarını belirterek, “Lokantalarda masa – sandalye kesinlikle olmalı. Masa sandalye olmadan olmuyor. Paket servisle dönmüyor. Açık havada mesafeyi koruyarak hizmet verilebilir” dedi.

Lokantaların masaya servis usulüyle hizmet verirken yüzde 50 kapasite koşulu getirilmesi durumunda işlerin de yarı yarıya düşeceğini söyleyen Artunç, “Benim 100 kişi kapasiteli masa sandalyem varsa 50’ye düşüyor ama eleman sayım aynı. Kira bedelleri düşmüyor, işçi çıkaramıyorsun. Bu noktada esnafa maddi destek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İşletmecilerden Ahmet Artunç ise bu süreçte sigorta primlerinde indirim veya ertelemeye gidilmesi gerektiğini söyledi. Bankaların esnafa biraz daha ılımlı yaklaşması gerektiğini kaydeden Artunç, koşulların esnetilmesi çağrısında bulundu. Yaklaşık iki aydır dükkânlarının kapalı olduğunu anımsatan Artunç, paket servislerin maliyeti karşılamadığını ifade etti.

DÖRT GÖZLE BEKLİYORLAR

Hasır Pazarı’ndaki Şehir Kebap Salonu’nun ortaklarından Yakup Eşin ise işletmelerinin iki aydır kapalı olduğunu dile getirerek, bu sürecin kendileri için sıkıcı geçtiğini anlattı. Kebabın paketlenince lezzetini yitirdiğini kaydeden Eşin, “Oturma alanlarıyla hizmet vermeyi dört gözle bekliyoruz. Şimdiye kadar hijyen kurallarına dikkat ettik. Kurallara uyuyoruz, uyacağız. Yerimiz uygun, bir masa dolu bir masa boş bırakabiliriz. Dezenfekte ünitemiz var. Dükkânın önünde masa – sandalye koymaya uygun yerimiz var. 15 Haziran’da açılabileceğine ilişkin duyumlar aldık ama kesin bir şey yok, berberler ya da AVM’ler açılıyorsa biz de açılabilmeyiz” görüşlerini dile getirdi. Eşin, personele sağlanan devlet destekleri için de yetkililere teşekkür etti.